Prace na Trasie Łazienkowskiej – drogowcy przygotowują wiadukt południowy do zmiany organizacji ruchu

Wiadukty przy Agrykoli nareszcie doczekały się podjęcia prac przez drogowców. Zapowiadany na początku grudnia ubiegłego roku remont już trwa. Teraz kierowcy podróżujący Trasą Łazienkowską, muszą zapoznać się z nowymi zasadami organizacji ruchu.

Intensywne prace przygotowawcze

Jak podali urzędnicy z miejskiego ratusza, obecnie trwają skumulowane prace przygotowawcze na wiadukcie południowym. To na niego w momencie rozpoczęcia rozbiórki wiaduktu północnego drogowcy skierują ruch. Odpowiednie wzmocnienia konstrukcji mają gwarantować bezpieczeństwo kierowcom i pieszym na dodatkowo obciążonym obiekcie.

Zmiana organizacji ruchu po południowej stronie

Zamknięcie i wyburzenie wiaduktu wiąże się oczywiście ze zmianą całej organizacji ruchu. Jak wspominaliśmy od przyszłego tygodnia jazda w obu kierunkach prowadzona będzie tylko przez wiadukt południowy. Drogowcy planują wyznaczyć po dwa pasy na każdą ze stron, w tym dwa skrajne pasy dla kierowców indywidualnych i dwa wewnętrzne dla pojazdów dopuszczonych i floty Warszawskiego Transportu Publicznego.

Rozbiórka wiaduktu północnego również przyczyni się do zmian

Jak informowali urzędnicy, umiejscowiony nad rondem Sedlaczka wiadukt północny należy całkowicie rozebrać. W związku z tym także w okolicy ronda konieczne będzie wprowadzenie nowych regulacji drogowych. Na tym terenie pojawią się koparki gąsienicowe wyposażone w gryzaki do betonu i cięcia zbrojenia. Drogowcy muszą zdemontować w sumie 21 przęseł, z których skonstruowany jest wiadukt oraz całą przebiegającą przez niego jezdnię. Równocześnie z demontażem prowadzone będą działania prowadzące do powstania nowego wiaduktu.

Dlaczego doszło do rozbiórki na Trasie Łazienkowskiej?

O konieczności podjęcia poważnych prac na tym odcinku pisaliśmy pod koniec ubiegłego roku. Potrzebę przebudowy Trasy Łazienkowskiej zgłaszano jednak znacznie wcześniej. Aktualnie wiadukty eksploatuje się od lat 70. ubiegłego wieku, a ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia i zagraża wszystkim, którzy się po nim poruszają. Rozpoczęte w tym roku prace, których zakończenie zaplanowano na rok 2024, mają zapewnić komfort i bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu, korzystającym z Trasy Łazienkowskiej w przyszłości.