Wielkanoc na Krakowskim Przedmieściu – od soboty do poniedziałku mieszkańcy mogą korzystać z deptaku

Od soboty warszawianie mogą cieszyć się spacerem deptakiem, w który przemieniono fragment Traktu Królewskiego. Do wielkanocnego poniedziałku Krakowskim Przedmieściem mogą poruszać się piesi i rowerzyści.

Remont na rondzie Dmowskiego

W świąteczny weekend Krakowskie Przedmieście zamieniło się w pieszo-rowerowy deptak. Jest to pierwszy raz w tym roku, gdy warszawianie mogą się tamtędy swobodnie przemieszczać, bez konieczności zwracania uwagi na ruch samochodowy. Jednak tym razem jest inaczej, niż było do tej pory.

W związku z trwającymi pracami remontowymi na placu Pięciu Rogów i w obrębie ronda Dmowskiego, z tradycyjnego obszaru przemienianego każdego roku na deptak postanowiono wyłączyć ulice Nowy Świat. Jak mówili urzędnicy, było to konieczne ze względne na komplikacje, jakie spowodowałoby zamknięcie kolejnego odcinka dla pojazdów komunikacji miejskiej.

W związku z trwającym remontem deptak na Krakowskim Przedmieściu będzie funkcjonował w każdy weekend. Po zamknięciu prac remontowych na Placu Pięciu Rogów i rondzie Dmowskiego nastąpi jego wydłużenie. Wówczas pieszo-rowerowa strefa dotrze aż do Alej Jerozolimskich.

Zmiany w organizacji ruchu

Podczas gdy piesi będą cieszyć się nową przestrzenią spacerową, poruszający się samochodami muszą uważnie śledzić wprowadzane zmiany. W weekendy obszar między ulicami Senatorską i Świętokrzyską zyska status strefy zamieszkanej, a dojazd do niej uzyskają tylko ci, którzy okażą stosowny identyfikator TK. Możliwy będzie dojazd do posesji, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Caritas, Pałacu Prezydenckiego. Bez problemu na teren ten wjadą służby ratunkowe i komunalne.

Uprawnione pojazdy przedostaną się do zamkniętej strefy od strony ulicy Bednarskiej i gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza. Skrzyżowanie ulic Nowy Świat i Świętokrzyskiej pozostaje przejezdne, jednak bez możliwości zjazdu na Krakowskie Przedmieście. Wloty od strony ulic Ossolińskich, Królewskiej i Karowej natomiast zastawiono betonowymi barierami. Podróżujący środkami transportu publicznego powinni zapoznać się z obowiązującym w tym czasie rozkładem jazdy.

Każdorazowo ruch po weekendzie będzie powracał do swojego tradycyjnego porządku. Wyjątkiem będzie tylko ten weekend. Ze względu na święta, które obejmują również poniedziałek, standardowe regulacje powrócą w nocy z 18 na 19 kwietnia.