Warszawa 2023: Nostalgiczna iluminacja świąteczna w stylu PRL

W Warszawie rozpoczęto prace nad montażem unikalnej iluminacji świątecznej na Krakowskim Przedmieściu. W 2023 roku, warszawiacy i turyści będą mogli podziwiać świąteczne dekoracje, które nawiązują do estetyki lat 50. i 60. XX wieku. Wprowadzone zmiany przemienią wygląd zwykłych ozdób świątecznych w podróż sentymentalną do czasów PRL-u, a także do pamiątek gromadzonych przez nasze babcie w domowych kredensach.

Prace nad instalacją iluminacji są prowadzone pod okiem Zarządu Dróg Miejskich. Tym razem, dekoracje różnią się od poprzednich lat. Zimowy pejzaż miejskiej przestrzeni Warszawy zostanie ożywiony przez stylizowane na retro ozdoby, które przywołają wspomnienia z lat 50. i 60. zeszłego wieku. Urokliwe światełka choinkowe, bombki w formie muchomorów typowe dla PRL-u oraz kryształy, które niegdyś zdobiły wnętrza naszych babć, będą głównymi elementami tej nietypowej aranżacji.

Dekoracje te ozdobią Trakt Królewski i ulicę Świętokrzyską, gdzie będzie można podziwiać świąteczne łańcuchy, lampeczki i różnego rodzaju ozdoby. Urozmaicą je wolnostojące elementy iluminacji nawiązujące do przedmiotów z tamtych lat, takich jak saturatory czy wagi sklepowe. Z myślą o najmłodszych zaplanowano również iluminację retro karuzel i zabawek, które z pewnością wywołają wspomnienia u ich rodziców i dziadków.

Na placu Zamkowym zostanie ustawiona 27-metrowa choinka multimedialna, wykonana z nowoczesnych materiałów charakteryzujących się wysoką energooszczędnością. Figury przypominające niezapomniany samochód Syrenka czy retro motocykl Ryś staną się dodatkową atrakcją dla przechodniów podczas wieczornych spacerów.