Działający na Targówku Teatr Rampa postanowił wesprzeć uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. Swoją ofertę ośrodek kieruje do tych uchodźców, którzy szukają opieki dla swoich dzieci. Pozostawiając pociechy pod opieką wolontariuszy i aktorów rodzice mogą skupić się na załatwianiu najważniejszych spraw urzędowych.
Cztery sceny możliwości
O nowym punkcie dla dzieci z Ukrainy mówił dyrektor Teatru Rampa, Michał Walczak. Jak twierdzi, placówka zawsze miała szczęście do aktywnej społeczności, która skupiała się nie tylko wewnątrz teatru, ale i wokół niego. Dodatkowo wielokulturowość okolicy sprzyja nawiązywaniu przyjacielskich stosunków z każdym, kto na Targówku się pojawi.
Punkt opieki zorganizowano dzięki osobom pracującym w teatrze. Po raz pierwszy dzieci mogły skorzystać z jego oferty 01 marca. W ramach bezpłatnej pomocy pieczę nad maluchami sprawują pedagodzy i animatorzy kultury. Zapewniają oni dzieciom przyjemne spędzenie czasu pod nieobecność rodziców.
Jak zaznaczył dyrektor Walczak, realizacja pomysłu była możliwa dzięki przestrzeni, jaką ma do dyspozycji Teatr Rampa. Przestronne wnętrza i cztery sceny. Takie warunki pozwoliły na organizację przyjaznego miejsca spotkań, w którym obecnie każdego dnia pojawia się około 20 dzieci. Co więcej, od środy 09 marca w ramach swojej działalności punkt w Teatrze Rampa oferuje też naukę języka polskiego dla rodziców.
Nowe pomysły na pomoc i integrację
Dyrektor Michał Walczak wspominał również o kolejnych pomysłach, które mają pomóc w integracji społeczności Targówka z napływającą ludnością ukraińską. Wyraził on przekonanie o wzmocnieniu wielokulturowego rysu społeczności tej dzielnicy, co będzie musiało znaleźć przełożenie na działalność ośrodków kulturalnych tego rejonu, w tym oczywiście kierowanego przez niego teatru. Walczak zaznaczył, że całe przedsięwzięcie, które wynika z obecnie rozgrywających się na Ukrainie wydarzeń, jest ogromnym wyzwaniem. Mieszkańcy stolicy muszą nauczyć się współpracy ze społecznością ukraińską, a przedstawiciele kultury poznać jej potrzeby, by także jej przedstawiciele mogli skorzystać z oferty różnego rodzaju ośrodków nauki i sztuki.
Tych, którzy chcą skorzystać z oferowanej przez Teatr Rampa pomocy, koordynatorzy zachęcają do kontaktu z przedstawicielami punktu. Możliwe jest uzyskanie informacji w językach polskim, angielskim oraz rosyjskim.