System zielonej fali usprawnia przejazdy tramwajowe

Sprawny transport publiczny jest kluczowy dla komfortu życia w każdym mieście, a zwłaszcza tak zatłoczonym, jak Warszawa. Jednym z najnowocześniejszych usprawnień działających w stolicy jest system zielonej fali. Dzięki niemu tramwaje nie muszą czekać na zielone światło, co prowadzi do oszczędności i krótszej podróży.

Tramwaje nie tracą czasu na światłach

W najbliższej przyszłości aż 90% skrzyżowań w Warszawie będzie wyposażonych w system zielonej fali. Teraz jest niewiele gorzej, ponieważ aż 71% skrzyżowań w Warszawie ma już ten system. Zielona fala umożliwia sprawniejsze przejazdy, ponieważ tramwaje nie muszą zatrzymywać się i czekać na zielone światło. To sprawia, że przejazdy tramwajowe stają się bardziej komfortowe i przy okazji są źródłem oszczędności dla miasta.

System zielonej fali jest obsługiwany przez algorytm, dzięki czemu to sygnalizacja dostosowuje się do tramwajów, a nie odwrotnie. Wdrożenie algorytmu jest możliwe po wielu badaniach online. System jest także monitorowany podczas pracy w terenie, dzięki czemu nie ma w nim miejsca na błędy. To kolejny krok ku przyjaznej komunikacji miejskiej.