Stolica gotowa na rekrutację do szkół ponadpodstawowych: Warszawa oczekuje stabilizacji w edukacji

W obliczu zbliżającej się rekrutacji do warszawskich szkół ponadpodstawowych, wiceprezydent miasta, Renata Kaznowska, podkreśla gotowość stolicy i optymizm związany z przewidywaną stabilizacją w sektorze edukacji. W rozmowie radiowej dla stacji Radiu dla Ciebie, Renata Kaznowska omówiła przygotowania do procesu rekrutacji. Terminy tego procesu zostały już ogłoszone przez Kuratorium Oświaty. Szkoły zaczynają publikować oferty rekrutacyjne od 30 kwietnia, a składanie wniosków rekrutacyjnych ma ruszyć już w połowie maja.

W kontekście nadchodzącego roku szkolnego, wiceprezydent Kaznowska prognozuje spadek liczby uczniów, co jest dużym kontrastem w porównaniu z poprzednimi latami. Jak tłumaczy – w jednym roczniku szkoły musiały przyjmować nawet do 40 tysięcy nowych uczniów. Jednak w przyszłym roku szkolnym, wiceprezydent przewiduje, że tylko około 10 tysięcy uczniów z klas ósmych będzie ubiegać się o miejsca w szkołach ponadpodstawowych. To stanowi połowę dotychczasowej liczby uczniów w jednym roczniku.

Renata Kaznowska wyraża również spokój i optymizm co do nadchodzącej rekrutacji. Jak podkreśla, przygotowano około 17 tysięcy miejsc dla przyszłych uczniów, w tym 10 tysięcy przeznaczonych dla tych, którzy ukończą warszawskie szkoły samorządowe. Dodatkowo, zadbano o miejsca dla uczniów ze szkół niepublicznych, którzy zdecydują się na kontynuację edukacji w placówkach samorządowych.