Przy ulicy Izabelli na Żoliborzu powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy. Jury zdecydowało, że będzie się ono składało z czterech samodzielnych i energooszczędnych budynków. Decyzja o wyborze zwycięskiej koncepcji zapadła w grudniu ubiegłego roku.
Projekt najlepszy z pięciu
Jak dowiadujemy się z informacji, które przekazały władze dzielnicy, przedmiotem konkursu było wykonanie projektu na budynek Środowiskowego Domu Samopomocy. Propozycja miała uwzględniać również placówki wsparcia dziennego dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Rozpatrujące zaprezentowane propozycje jury zdecydowało o wyborze tej, która przedstawiła nie jeden a cztery nowe obiekty.
Spośród pięciu zgłoszeń wyłoniono trzy nagrody. Pierwszą, czyli 25.000 złotych i zaproszenie do negocjacji, przekazano pracowni EMA STUDIO. Drugie miejsce i kwotę 15.000 złotych otrzymało biuro MISA Marcin Szulc. Trzecią nagrodę, czyli 10.000 złotych, zdobyła pracownia Agnieszka Starzyk Studio Architektury.
Architektonicznie dopasowany
W uzasadnieniu swojej decyzji urzędnicy wchodzący w skład konkursowego jury zwrócili uwagę na doskonałe przydzielenie funkcji każdemu z czterech budynków. Mamy tu oddzielnie placówkę dla dzieci, Środowiskowy Dom Pomocy oraz zespół mieszkań chronionych. Dodatkowo zaproponowano półprywatne przestrzenie prywatne oraz wspólny teren do integracji. Znajdziemy tu teren rekreacyjny z alejkami spacerowymi, grillem, leżakami oraz placem do koszykówki.
Autorzy projektu zatroszczyli się tez o wizualne dopasowanie swojej koncepcji do otoczenia. Nawiązanie do Sadów Żoliborskich okazało się doskonałym wyborem. Co więcej, propozycja EMA STUDIO pozwala na zwiększenie czynnej biologicznie powierzchni o 86 procent w stosunku do tego, co zostało przewidziane w planie zagospodarowania przestrzennego. Dodatkowym atutem jest także prowadzenie systemów energooszczędnych, takich jak panele solarne i fotowoltaiczne.
Przeznaczenie kompleksu
Znajdujące się na terenie kompleksu budynki będą miały za zadanie spełnianie określonych funkcji. Środowiskowy Dom Samopomocy przyjmie osoby z chorobami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną oraz chorobami sprzężonymi. Pomoc kuracjuszom nieść będzie 14 terapeutów i cały zespół administracyjny. Ośrodek przeznaczony dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną poprowadzi zajęcia dedykowane różnym grupom wiekowym. Każda z nich ma liczyć do 40 uczestników. Pojawią się również dwa mieszkania chronione. Jedno z nich przeznaczone będzie dla dwóch, a drugie dla czterech osób.