Rusza rozbudowa Szpitala Czerniakowskiego. Za 14 miesięcy karetkom pogotowia zostanie udostępniony nowy SOR

W ubiegły piątek władze Warszawy poinformowały o podpisaniu umowy na rozbudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Czerniakowskiego. Szpital na Mokotowie działa od roku 1956 a w jego struktury wchodzą między innymi dwa oddziały kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Koszt inwestycji, obejmujący także specjalistyczne wyposażenie oddziału, wyceniono na 13 milinów złotych. Prace mają potrwać 14 miesięcy.

Niezbędna inwestycja dla mieszkańców stolicy

Jak informuje wiceprezydent stolicy, Renata Kazanowska, blisko 30 tysięcy osób w nagłych przypadkach, często z zagrożeniem zdrowia i życia korzysta w ciągu roku z pomocy SOR w Szpitalu Czerniakowskim, dlatego miasto przeznaczyło ponad 13 milionów złotych na gruntowną rozbudowę i przebudowę oddziału. Mimo szeroko zakrojonych prac mieszkańcy Warszawy zostali zapewnieni, że Szpitalny Oddział Ratunkowy będzie działał tak ja dotychczas i nie należy obawiać się żadnych zakłóceń w obsłudze pacjentów.

Powstaną dodatkowe kondygnacje od strony ulicy Stępińskiej i ulicy Górskiej

Plan rozbudowy obiektu zakłada powstanie nowych kondygnacji wraz z podpiwniczeniem. Także już istniejący oddział zostanie poddany modernizacji. Według podanych informacji poszczególne pomieszczenia mają pełnić następujące funkcje:

  • kondygnacja podziemna obejmie pomieszczenia techniczne i magazynowe
  • parter obejmie pomieszczenia SOR, takie jak rejestracja, poczekalnie, gabinety badań oraz sale: obserwacyjną, resuscytacyjno-zabiegową i wstępnej intensywnej terapii.
  • piętro zajmą pomieszczenia administracyjne

Firma EBS BUD Sp. z o.o., która jest wykonawcą projektu, podejmie się wymiany posadzek, okien, drzwi oraz bramy wjazdowej. Po zakończeniu prac powierzchnia użytkowa SOR-u w Szpitalu na Mokotowie ma się zwiększyć o 575 metrów kwadratowych.

Dzięki wprowadzonym zmianom w obrębie całego obiektu możliwe będzie przyjęcie dwóch karetek pogotowia w tym samym czasie. Od strony ulicy Górskiej powstać ma także osobne wejście dla pieszych, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.