Rozmowy o oświacie – przy Placu Na Rozdrożu działa Miasteczko Edukacyjne

Akcja protestacyjna polskich pedagogów trwa. W sobotę przyszedł czas na jej kolejną odsłonę. Przy Placu Na Rozdrożu biorący udział w proteście nauczyciele czekają na wszystkich, którzy chcą porozmawiać o problemach polskiego systemu oświaty.

Panele dyskusyjne oraz Hyde Park

W sobotę 08 października przy Placu Na Rozdrożu pojawiły się namioty Miasteczka Edukacyjnego. Jak zapowiedział Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, będzie ono działało do 14 października. Zadaniem, które spoczywa na dyżurujących w namiotach pedagogach, jest umożliwienie podjęcia dialogu i udzielenie pomocy tym, którym leży na sercu dobro oświaty. Broniarz podkreślił, że miasteczko odwiedzić może każdy, a biletem wstępu jest słowo edukacja.

Przez kolejnych kilka dni przy Placu Na Rozdrożu zainteresowani będą mieli okazję skorzystać z pomocy prawników oświatowych, pedagogów oraz psychologów. Zaplanowano debaty edukacyjne, panele dyskusyjne, a także Hyde Park. W trakcie wszystkich spotkań omawiane będą problemy dotyczące zarówno nauczycieli, jak i uczniów i ich rodziców, a także kwestie działalności różnego rodzaju placówek edukacyjnych i związanych z nimi organizacji pozarządowych. W dzień otwarcia miasteczka poruszony został problem braku zainteresowania młodego pokolenia pracą w zawodzie nauczyciela.

Co po 14 października?

Przewodniczący Związkowi Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział, że zamknięcie miasteczka 14 października nie oznacza końca protestu. Na sobotę 15 października zaplanowano pikietę przed siedzibą Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie. Udział w niej deklaruje nie tylko ZNP, ale też inne związki zawodowe. Jak zapowiada prezes Broniarz, pracownicy oświaty oczekują na konkretne działania ze strony ministerstwa w zakresie reorganizacji budżetu. Jeśli rząd nie zareaguje na postulaty środowiska oświaty, pozostanie tylko jedno wyjście.

Zgodnie z zapisem w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych konieczne będzie wówczas przygotowanie się właśnie do takiej akcji, a w konsekwencji odpowiedź na pytanie, czy ZNP jest gotowe na podjęcie strajku. Tego typu decyzje jednak mają zapaść dopiero na prezydium 17 października.