Remont na Białołęce – zabytkowe budynki przy Modlińskiej zostaną lokalnym centrum

Władze Warszawy podpisały umowę na remont zabytkowych kamienic na Białołęce. Przy ulicy Modlińskiej 257 powstanie nowe centrum dla mieszkańców.

Cenny zabytek Białołęki zyska drugie życie

Modlińska 257 to wyjątkowe miejsce nie tylko dla mieszkańców dzielnicy. Zlokalizowana tu kamienica secesyjna to rzadko spotykana architektoniczna perła. Przez lata podupadający budynek nie stracił swego uroku. Teraz dzięki staraniom miasta czekają go lepsze czasy. Jak zapowiada wiceprezydent Warszawy Renata Kazanowska, celem zaplanowanych prac jest oddanie w ręce mieszkańców dzielnicy nowego, tętniącego życiem lokalnego centrum.

Na temat remontu nieruchomości przy Modlińskiej wypowiedziała się również wiceprzewodnicząca Rady Warszawy Magdalena Roguska. Jak zauważyła, działania rewitalizacyjne są w stolicy prowadzone na szeroką skalę, a ich cel to nie tylko kosmetyczna poprawa miejskiego krajobrazu, lecz przywrócenie niegdyś popularnym lokalizacjom ich społecznych funkcji.

Jaka jest historia budynku przy Modlińskiej 257?

Złożona z budynku głównego i dwóch oficynek willa przy ulicy Modlińskiej powstała na początku XX wieku. Przez pierwsze lata służyła jako siedziba Towarzystwa Opieki nad Kobietami. Następnie w okresie między rokiem 1914 a  1921 mieściła się tam szkoła, poczta, a także posterunek policji.

W 1921 roku nieruchomość pod opieką Skarbu Państwa przeobrażono w ośrodek rehabilitacyjny dla młodych prostytutek, znany jako Przystań. Tam, pod okiem opiekunów, kuracjuszki zdobywały nowe umiejętności, takie jak gotowanie, szycie, tkactwo, ogrodnictwo. Dzięki nabytemu doświadczeniu kobiety mogły podjąć pracę, która wybawiła je z ciągu uzależnień i ubóstwa.

Od 1937 roku z Przystanią związana była postać Stanisławy Umińskiej, która zorganizowała tam zajęcia teatralne dla podopiecznych. Ważnym wydarzeniem było konspiracyjne wystawienie Pastorałki L. Schillera 01 stycznia 1943, na którym pojawili się między innymi Czesław Miłosz, Jerzy Andrzejewski oraz Witold Lutosławski. Warto wspomnieć, że w latach wojny, ośrodek stanowił również miejsce schronienia dla Żydów, a także magazyn broni dla Armii Krajowej.

Lata 50. XX wieku to czas, w którym kamienicę zajmował Państwowy Dom Specjalny dla osób przewlekle chorych. W kolejnym dziesięcioleciu utworzono tam Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych. Po zamknięciu oddziału pojawiły się tam lokale usługowe, w tym biblioteka.

Od 2009 roku kamienica przy Modlińskiej 257 zajmuje pozycję w rejestrze zabytków.