Rekordowy poziom zatrudnienia w Unii Europejskiej: Warszawa na drugim miejscu

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Eurostat, stopa zatrudnienia w krajach Unii Europejskiej osiągnęła w 2022 roku rekordowy poziom 74,6%. To ciesząca wiadomość dla całego europejskiego rynku pracy. W tym kontekście warto jednak podkreślić wyjątkową pozycję Warszawy – Regionu Warszawskiego Stołecznego, który znalazł się na drugim miejscu na liście regionów z najwyższym wskaźnikiem zatrudnienia.

Region Stołeczny Warszawy miał powody do świętowania, ponieważ jego wskaźnik zatrudnienia wynosił imponujące 85,4%, co jest drugim najlepszym wynikiem wśród wszystkich regionów Unii Europejskiej. Tylko fiński archipelag Åland (Wyspy Alandzkie) wyprzedza ten wynik, z odsetkiem zatrudnienia wynoszącym 89,7%. Na trzecim miejscu uplasował się Utrecht z wynikiem 85,1%.

Analizując szczegółowo wyniki dla Polski, można zauważyć zauważalne różnice między stołecznym regionem a resztą województwa mazowieckiego. Dla Regionu Mazowieckiego Regionalnego wskaźnik zatrudnienia wyniósł 76,2%, co jest znacznie niższym wynikiem w porównaniu do samej stolicy.