Radni opowiadają się za alkoholem, czyli co ze spożyciem na Bulwarach Wiślanych

Sąd Administracyjny unieważnił, a władze miasta chcą powrotu stanu sprzed pandemii. Urzędnicy informowali o zamiarze zaskarżenia decyzji sądu, która unieważniła uchwałę o możliwości spożycia napojów wyskokowych na nadwiślańskich terenach.

Miasto zmienia stanowisko

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wzbudził niemałe emocje. Na początku kwietnia unieważniono uchwałę Rady Warszawy, która była odstępstwem od ogólnego zakazu spożywania napojów alkoholowych w przestrzeni publicznej do tego niewyznaczonej. Początkowo niewzbudzający sprzeciwu werdykt spotkał się jednak z dezaprobatą urzędników miejskich.

O stanowisku Rady Miasta informowała Monika Beuth-Lutyk. Po zapadnięciu decyzji sądu rzecznik ratusza oświadczyła, że radni nie będą oponowali i nie podejmą żadnych kroków w kierunku przywrócenia legalnego spożycia alkoholu nad rzeką. Jak się jednak okazało, Beuth-Lutyk już dzień później przyznała, że wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego poddano wnikliwej analizie i najprawdopodobniej dojdzie do wniesienia odwołania w tej sprawie.

Miejsce wolne od zakazu

Bulwary Wiślane i przyciągająca nie tylko mieszkańców plaża Poniatówka, to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc stolicy w ciepłych miesiącach. W 2018 roku strefa ta została wyłączona z zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Na temat tej decyzji wypowiadała się dyrektor koordynator do spraw przedsiębiorczości i dialogu społecznego Karolina Zdrowska. Jak podkreśliła, Bulwary Wiślane to niezwykle atrakcyjne miejsce, pełne zieleni. Bliskość wody, kontakt z przyrodą to idealne warunki do spędzenia miłych, relaksujących chwil na świeżym powietrzu. Zdrowska zauważyła, że obowiązująca od czterech lat uchwała, była na oczekiwania użytkowników bulwarów.

Dziś, mimo niechęci urzędników do wydanej przez sąd decyzji zakaz jednak obowiązuje. Nie jest on jednak wynikiem ostatniego wyroku, lecz kontynuacji kroków przedsięwziętych w roku 2020. Po pojawieniu się COVID-19, zdecydowano o tymczasowym przywróceniu zasad z wcześniejszych lat. Ratusz zapowiada jednak powrót do uchwały z 2018 roku zaraz po ogłoszeniu przez rząd końca epidemii.