Praca bez doświadczenia w Warszawie – gdzie najłatwiej?

Warszawski rynek pracy jest dynamiczny i przyjazny dla przedstawicieli wielu zawodów. Mieszkańcy mają bowiem różne możliwości zatrudnienia, niezależnie od branży. A co z osobami bez doświadczenia? Czym im równie łatwo znaleźć pracę w stolicy naszego kraju? Gdzie i jak powinni szukać zatrudnienia? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Oferty pracy w Warszawie bez doświadczenia – gdzie ich szukać?

Jeśli szukasz ogłoszeń dla osób bez doświadczenia w Warszawie, koniecznie wejdź na stronę serwisu GoWork.pl: https://www.gowork.pl/praca/warszawa;l. Jest to portal, z którym współpracuje wielu lokalnych pracodawców, dlatego z pewnością znajdziesz na nim coś dla siebie, nawet jeśli nie możesz pochwalić się bogatym dorobkiem zawodowym. Poza tym, możesz udać się do jednego z trzech Urzędów Pracy – instytucji, która wspiera osoby rozpoczynające swoją drogę zawodową. Warto również, abyś budował swój profil w serwisie LinkedIn, gdzie również możesz szukać ofert pracy – także dla osób bez doświadczenia.

Praca bez doświadczenia w Warszawie – w jakich branżach?

W Warszawie o pracę bez doświadczenia najłatwiej w branżach, takich jak:

  • call center i sprzedaż – w sprzedaży, czy to stacjonarnej, czy telefonicznej, ważniejsza od doświadczenia jest komunikatywność i otwartość; jeśli więc lubisz pracować z ludźmi, masz charyzmę i z łatwością nawiązujesz kontakt z innymi, masz solidną podstawę do pracy w tej branży, zwłaszcza że praca w call center ma to do siebie, iż z reguły rozpoczyna się od szkolenia z wewnętrznych systemów i technik prowadzenia rozmowy; dlatego, nawet jeśli nigdy nie pracowałeś na podobnym stanowisku, będziesz miał okazję się wszystkiego nauczyć;
  • praca fizyczna – aby zostać pomocnikiem na budowie, nie trzeba mieć doświadczenia, a jedynie dobrą kondycję i być gotowym na ciężką pracę fizyczną; podobnie jest w przypadku pracowników produkcyjnych, magazynierów czy pakowaczy; poza tym, szkolenia wdrażające sprawiają, że na te stanowiska są przyjmowane osoby także bez doświadczenia;
  • gastronomia i usługi – w Warszawie pracę bez doświadczenia można znaleźć na stanowiskach, takich jak kelner, barman, pomoc kuchenna, kucharz i piekarz; prym w tej branży wiodą restauracje typu fast food oraz kluby nocne i bary; praca bez doświadczenia czeka również na stanowisku kasjer-sprzedawca, np. na stacjach benzynowych i sklepach typu Żabka oraz kolporter ulotek;
  • praca jako kierowca – dzięki istnieniu aplikacji typu Uber, Bolt czy FREE NOW każdy może zostać kierowcą, nawet jeśli wcześniej nie pracował na podobnym stanowisku; nie musisz mieć własnego samochodu – zapewni Ci go pracodawca; poza tym, w grę wchodzi także praca bez doświadczenia na stanowisku kierowca-kurier/dostawca w firmach typu DHL, Inpost, Glovo czy Pyszne.pl.

Jakie firmy w Warszawie zatrudniają osoby bez doświadczenia?

W Warszawie działa wiele firm, które dają szansę osobom bez doświadczenia, rekrutując je na stanowiska pomocnicze lub juniorskie. Należą do nich między innymi:

  • Poczta Polska,
  • PKP Polskie Linie Kolejowe,
  • Alior Bank S. A.
  • PKO Bank Polski,
  • Adecco – firma, która zajmuje się dostarczaniem rozwiązań w branży HR,
  • PZU,
  • Capgemini – firma z branży doradztwa, usług technologicznych i transformacji cyfrowej,
  • Uniwersytet Warszawski,
  • Sii – dostawca usług doradztwa technologicznego, transformacji cyfrowej, BPO i inżynieryjnych,
  • PGE Polska Grupa Energetyczna,
  • LOT – Polskie Linie Lotnicze,
  • AstraZeneca – koncert farmaceutyczny.

Jak znaleźć pracę w Warszawie bez doświadczenia?

Jeśli szukasz zatrudnienia w Warszawie, ale nie masz doświadczenia, wiesz już, w jakich branżach i w jakich firmach potencjalnie możesz pracować. Potrzebujesz jednak odpowiedniego CV, czyli takiego, które Cię wyróżni i przekona do Ciebie pracodawcę. Pamiętaj – to najważniejszy dokument aplikacyjny, Twoja “wizytówka”. Musi być zatem przejrzyste, schludne i nowoczesne, jednak nie przesadnie ozdobne. Zachowaj umiar i zadbaj, aby było czytelne. Poza tym, dobre CV musi podkreślać Twoje mocne strony, czyli kompetencje twarde (te mierzalne np. wykształcenie) i miękkie (czyli Twoje cechy np. odporność na stres). Nie mając bowiem doświadczenia, musisz zwrócić na siebie uwagę zaletami i umiejętnościami oraz innymi aspektami, np. odbytymi praktykami, nietuzinkowym hobby, wolontariatem a nawet pracą bez umowy.