Poznaj 6 powodów, dla których warto prowadzić własny biznes

Każda osoba zastanawiająca się nad założeniem własnego biznesu, słyszy wiele powodów zniechęcających ją do tego pomysłu: wysokie podatki, ryzyko związane z pozostawieniem stałego źródła dochodów, mniejsza ilość czasu dla siebie. Jednak pomija się sporą listę powodów, które zachęcają do odważenia się i stworzenia własnego biznesu.

Ciągle wiele osób rezygnuje z etatu dla pracy na własnych zasadach – jak podaje COIG (Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej) w zeszłym roku w Polsce zarejestrowano działalność 352 tys. firm. To w ostatnich latach rekordowa ilość. Założenie własnej działalności pozwala docenić niezależność, elastyczność i zarobek, który zamiast trafiać do szefa, trafia od razu do twoich rąk. Atrakcyjności temu dodaje fakt, iż założenie firmy w Polsce z roku na rok jest coraz prostsze. Poniżej podane zostało kilka powodów opowiadających się za postawieniem na własny biznes:

1. Wysoka stopa bezrobocia

 Jak podaje GUS (Główny Urząd Statystyczny) w maju stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 12,5 proc. Chociaż wynik ten jest niższy, niż w zeszłym roku, to nadal nie ma powodów do dumy. W dzisiejszych czasach skończenie studiów nie jest gwarantem znalezienia pracy – nie mówiąc o pracy marzeń. Dla wielu osób założenie własnego biznesu jest jedyną szansą na unikniecie braku zatrudnienia lub nabrania doświadczenia, aby później rozpocząć pracę w zawodzie.

Skorzystaj z pomocy ekspertów, aby zarejestrować swoją firmę: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy

2. Możliwość wybrania współpracowników

Będąc zatrudnionym na etacie, najczęściej nie ma się wpływu na to, z kim będziemy współpracować. Nie ma pewności czy kolaboracja z osobą, z którą dzielimy biuro, będzie przebiegać bez zarzutu i w dobrej atmosferze.

We własnym biznesie mamy możliwość otaczania się ludźmi, z którymi współpraca będzie przyjemnością. Przełoży się to na większą produktywność, motywację do działania i chęć rozwijania firmy. Aby skutecznie rekrutować pomocne może okazać się oprogramowanie ułatwiające wybór odpowiedniego kandydata: https://firmbee.com/pl/narzedzia/program-do-rekrutacji

3. Elastyczność

Elastyczność jest jedną z najczęściej wymienianych zalet prowadzenia własnego biznesu. W rzeczywistości przedsiębiorca nie zawsze jest w stanie pracować kiedy chce i gdzie chce – w szczególności na początku. Jednak własny biznes jest gwarantem pewnego komfortu: jeśli jest potrzeba załatwienia jakiejś prywatnej sprawy, można wyjść z pracy o godzinie 10:30, nie pytając nikogo o pozwolenie. Nie trzeba również dojeżdżać do pracy często oddalonej o wiele minut drogi, można prowadzić firmę z domu, albo z biura znajdującego się w dogodnej dla nas lokalizacji. Nie trzeba również pracować w dzień, jeśli ktoś chce pracować w nocy, nic mu nie stoi na drodze, aby móc dopasować sobie godziny pracy do własnych preferencji!

4. Możliwość inwestowania w swoje hobby

Osoby zatrudnione na etacie często nie mają środków, czasu oraz sił, aby pozwolić sobie na własne hobby. Tymczasem hobby może być świetnym pomysłem na własny biznes! Prowadząc działalność powiązaną z własnymi upodobaniami, spełnia się zawodowo robiąc to, co się lubi – inaczej patrzy się na weekendowy wyjazd w góry, jeśli jest się początkującym fotografem. Zakup nowego sprzętu, takiego jak komputer czy aparat przestaje być tak dużym problemem, gdyż można ten wydatek wpisać w koszty. Na sam początek do rozwoju swojej pasji w przedsiębiorstwie w zupełności wystarczy założenie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Niezależność jaką ona oferuje wiąże się z wysokim ryzykiem, wymaga wielkiej odwagi przy podejmowaniu ważnych i strategicznych decyzji. Jedną z tych decyzji jest wybór księgowości, dlatego warto zaufać komuś, kto oferuje księgowość dla JDG (Jednoosobowej Działalności Gospodarczej): https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-dla-jednoosobowych-dzialalnosci-gospodarczych

5. Praca dla swoich dzieci, nie dla szefa

Własny biznes to coś, co przedsiębiorca jest w stanie przekazać swoim potomkom – w przeciwieństwie do etatu czy stanowiska w korporacji. Całkowicie inaczej jest jak inwestuje się swój czas, kapitał i zdrowie w coś, co z pełną świadomością robi się dla swojej rodziny, dla przyszłych pokoleń, w coś co może przetrwać lata, coś z czego w przyszłości można być dumnym!

6. Zdobywanie bezcennych umiejętności

Pracując na etacie, do wykonania otrzymuje się ściśle określone zadania i często nie ma się pola do manewru. Sprawa ma się zupełnie inaczej podczas prowadzenia własnego biznesu. Podczas prowadzenia własnej działalności nie wystarczy znać się na jednej rzeczy – zazwyczaj oprócz zdobywaniem umiejętności związanych z jedną, konkretną branżą, która związana jest z działaniem firmy, przedsiębiorca musi mieć wiedzę również w dziesiątkach innych dziedzin: marketingu, rachunkowości, negocjowaniu umów i cen, zarządzaniem czasem, przewodzeniem grupą ludzi itp. Zdobyte w ten sposób umiejętności przydają się przez całe życie!

Prowadzenie własnego biznesu jest szansą na sprawdzenie siebie i swoich umiejętności i możliwości, a także jest możliwością na poznanie własnych słabości. Każdego dnia zostaje założona jakaś firma – jedne z nich okazują się być sukcesem, a inne porażką. Jednak każda z nich będzie dla ich właścicieli idealną lekcją na przyszłość i nauką na całe życie! Zawsze można spróbować kolejny raz. Jeżeli więc ma się idee na własny biznes, nie ma co zwlekać z realizacją!