Powrót do Kabackiego Lasu – zakończono prace porządkowe po ostatnich wichurach

Zakończyły się prace porządkowe prowadzone w obrębie Lasu Kabackiego na Ursynowie. Od kilku dni mieszkańcy Warszawy znów mogą cieszyć się spacerem jego ścieżkami. Zezwolono również na otwarcie obszarów przeznaczonych pod ogniska.

Zdewastowany przez wichury

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie 03 marca ponownie otworzył Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego dla wszystkich zainteresowanych. Udostępniono wszystkie szlaki ruchu pieszego, rowerowego. Przywrócono do użytku również miejsca przeznaczone do palenia ognisk na terenie rezerwatu.

Przypomnijmy, że teren ten był zamknięty dla odwiedzających od dnia 18 lutego. Powodem były zniszczenia, do których doszło w wyniku przechodzących przez Polskę wichur. Pod naporem silnego wiatru złamaniu uległo blisko tysiąc drzew, które często tarasowały leśne ścieżki. Niebezpieczeństwo stwarzały też nadwyrężone podmuchami konary, które w każdej chwili mogły runąć na ziemię. Prace porządkowe w obrębie ursynowskiego lasu trwały dwa tygodnie.

Skutki wichur w całym kraju

Warszawa to nie jedyne miasto, które odczuło skutki porywistego wiatru. Na terenie całego kraju notowano podmuchy, których siła osiągała nawet 130 kilometrów na godzinę. W samym województwie mazowieckim odnotowano sześć tysięcy interwencji strażackich związanych bezpośrednio ze stanem pogody.

Niestety, silny wiatr przyczynił się nie tylko do połamanych drzew czy przewróconych płotów. W związku z wichurami śmierć poniósł między mieszkaniec Sulejówka oraz mieszkaniec miejscowości Emów. W obu przypadkach wszczęto śledztwo. Jak ustalono, przyczyną zgonu drugiej ofiary było uderzenie w głowę przez konar drzewa. W przypadku drugiej ofiary, która odnaleziono w wypełnionym wodą rowie, podejrzewano utonięcie, do którego również przyczyniło się powalone drzewo.

O skutkach przetaczających się nad Polską wichur informowały również inne serwisy.