Powróćmy jak za dawnych lat, czyli spotkanie z przedwojenną Warszawą

Od końca marca Fabryka Norblina zaprasza na multisensoryczną wystawę. Ekspozycja, dzięki której można przenieść się w przedwojenne lata, nosi nazwę Retro Warszawa.

Pierwsza taka wystawa w Polsce

Pomysłodawczynią i założycielką przestrzeni, w której powstała Retro Warszawa, jest Joanna Kowalkowska, prezes Art Box Experience. Opowiedziała ona o narodzinach tej wizji, która była owocem licznych odbywanym przez nią podróży, szczególnie do krajów azjatyckich. Tam, jak zapewniła, galerie immersyjne, czyli takie, które pozwalają odbiorcom w pewnym sensie zanurzyć się w ich eksponatach, są tam bardzo popularne. Tego typu doświadczeń można było do tej pory szukać w Singapurze i Tokio, a także w Nowym Jorku i Paryżu. Dlaczego by nie stworzyć czegoś takiego w Polsce?

Podróż w czasie

Do stworzenia ekspozycji Retro Warszawa przyczyniła się nowoczesna technologia. Nie da się jednak ukryć, że bez pomocy specjalistów z różnych dziedzin, wystawa nie miałaby szans powstać. Ożywienie zdjęć, które ukazują rzeczywistość sprzed 100 lat to nie lada wyzwanie. Koloryzacja przedwojennych fotografii stanowiło dopiero początek drogi. Zdobywanie archiwalnych nagrań nie tylko w kraju ,ale i poza jego granicami, skanowanie taśm, fotografii, obróbka materiałów, redukcja szumów. Wszystkie te procesy wymagały zaangażowania wielu osób.

O fakty zadbali znawcy

W procesie tworzenia tej wyjątkowej wystawy brali udział muzealnicy, varsavianiści oraz eksperci z dziedziny edukacji. To oni dokonali wyboru archiwalnych materiałów, które dziś można oglądać w przestrzeniach Fabryki Norblina. Wprawione w ruch zdjęcia pozwalają na dokładne przyjrzenie się centrum dawnej Warszawy. Widz może rozejrzeć się po placu Unii Lubelskiej czy placu Piłsudskiego.

Uczta nie tylko dla oczu

Twórcy ekspozycji zadbali o to, by podróż w czasie do pierwszej połowy XX wieku nie musiała ograniczać się do oglądania starych fotografii. Dzięki miłości Jana Emila Młynarskiego do warszawskich szlagierów powstała wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, która, okraszona odgłosami codziennych rozmów Warszawian, nadaje całemu widowisku niezwykłego, autentycznego rysu.

Zainteresowanych wycieczką w poprzednie stulecie zapraszamy do odwiedzin w Fabryce Norblina każdego dnia. Cena biletu w dni powszednie to 45,00, a w weekendy 55,00 złotych.