W Polsce, 8 września to dzień, w którym ratownicy medyczni obchodzą swoje święto. Natomiast już 16 września rozpoczyna się Europejski Tydzień Mobilności (ETM), zakończony 22 września. Mając na uwadze obie te okazje, Szybka Kolej Miejska w Warszawie organizuje następną edycję swojego cyklu edukacyjnego z zakresu pierwszej pomocy, zwanej “Pociąg do Życia”.
Tradycyjnie, każde wydarzenie “Pociąg do Życia” organizowane było jedynie przez jeden dzień i na wybranej linii. W tym roku jednak, po raz pierwszy w historii SKM, wydarzenie będzie trwało aż pięć dni, przy czym nadal odbędzie się w regularnych pociągach i z pasażerami na pokładzie.
– Tegoroczna edycja odpowiada na pozytywne zainteresowanie mieszkańców Warszawy naszym projektem Pociąg do Życia. (…) Przekazujemy umiejętności udzielania pomocy w nagłych przypadkach kolejnej grupie naszych pasażerów. Nie tylko zwiększamy świadomość podróżnych w tej kwestii, ale przede wszystkim powiększamy liczbę osób posiadających te niezwykle przydatne umiejętności – podkreślała Maria Wasiak, prezes Szybkiej Kolei Miejskiej.
Akcja, jak zawsze, zostanie przeprowadzona przez profesjonalistów. Zawodowi ratownicy medyczni, wspomagani przez pracowników SKM, będą pokazywać pasażerom podstawy efektywnej akcji ratunkowej z wykorzystaniem defibrylatora (dostępnego we wszystkich pojazdach SKM).
Harmonogram Pociągu do Życia jest następujący:
16 września – pociąg na linii S1 odjeżdża o 9:55 ze stacji Warszawa Wschodnia w kierunku Pruszkowa;
17 września – pociąg na linii S2 odjeżdża o 10:16 ze stacji Warszawa Ochota w kierunku Sulejówka Miłosny;
18 września – pociąg na linii S3 odjeżdża o 11:28 ze stacji Warszawa Zachodnia w kierunku Radzymina;
19 września – pociąg na linii S4 odjeżdża o 9:56 ze stacji Warszawa Młynów w kierunku Zegrza Południowego;
20 września – pociąg na linii S40 odjeżdża o 10:35 ze stacji Warszawa Główna w kierunku Piaseczna.