Pobyt w warszawskiej izbie wytrzeźwień będzie droższy?

Izba wytrzeźwień zlokalizowana przy ulicy Kolskiej w Warszawie podnosi ceny za pobyt. Dotychczas doba kosztowała 345 zł, a wkrótce trzeźwiejący zapłacą 395 zł. Okazuje się, że nawet wyższa cena nie pokrywa kosztów utrzymania obiektu.

Izba wytrzeźwień to przestarzałe rozwiązanie?

O podwyżce w Stołecznym Ośrodku dla Osób Nietrzeźwych zdecydował zarząd Warszawy. Podwyżka jest niezbędna, gdyż koszt pobytu sięga 590 zł. Tymczasem osoby przebywające w izbie wytrzeźwień płacą 345 zł. Nawet po zaproponowanej podwyżce wynoszącej 50 zł miasto będzie musiało dokładać do każdego pobytu. W Radzie Miasta pojawił się głos, że izba wytrzeźwień jest rozwiązaniem przestarzałym. To rozwiązanie nie jest już stosowane w wielu miastach w kraju. Radny wskazał, że izba wytrzeźwień byłaby przydatna, gdyby na miejscu pomagano ludziom w zwalczaniu uzależnienia.

Dodatkowym problemem związanym z kosztami utrzymania izby wytrzeźwień jest fakt, iż większość gości nocujących w budynku przy Kolskiej i tak nie płaci za pobyt. Większość kosztów wciąż pozostaje więc po stronie miasta.