Pinoterapia to jedna z metod terapii narzędziowej, która opiera się na stymulacji tkanek Pacjenta odpowiednimi narzędziami. Cechuje się wysoką skutecznością w łagodzeniu objawów bólowych i mobilizowaniu zmienionych chorobowo części ciała. Jest to metoda zróżnicowana, dlatego można ją zastosować właściwie w każdym wieku, dobierając odpowiednie techniki do możliwości Pacjenta. Kiedy warto zastosować pinoterapię? Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu? Kto go wykonuje? Odpowiedź znajdziesz poniżej!
Wskazania do stosowania pinoterapii
Pinoterapia, zwana niekiedy pinopresurą, należy do technik uciskowych. Fizjoterapeuta powinien zaproponować jej zastosowanie u Pacjentów z:
- bólami przewlekłymi, zwłaszcza pourazowymi i pozabiegowymi;
- bólami ostrymi po urazach;
- zaburzeniami neurologicznymi w przebiegu stwardnienia rozsianego czy choroby Parkinsona;
- bólami kręgosłupa w przebiegu choroby zwyrodnieniowej i dyskopatii;
- zaburzeniami funkcji i ruchomości stawów;
- obrzękami stawowymi;
- przewlekłymi bólami głowy, również bólami migrenowymi;
- zaburzeniami układu nerwowego po udarach, zwłaszcza przy porażeniu;
- ostrogą piętową;
- wymagającymi mobilizacji bliznami pozabiegowymi.
Co ciekawe, pinoterapia może być skuteczna w leczeniu zaburzeń bólowych o podłożu psychosomatycznym. Niektórzy specjaliści twierdzą również, że prawidłowe jej wykonanie pozwala regulować pracę układu pokarmowego i gospodarki hormonalnej.
Kiedy nie można zastosować pinoterapii?
Mimo wysokiej skuteczności pinoterapii nie można niestety zastosować u wszystkich Pacjentów. Do zaburzeń, wykluczających zastosowanie tej terapii narzędziowej tkanek miękkich, należą:
- nowotwory;
- padaczka;
- ciąża;
- świeży zawał serca;
- ostre zakażenia bakteryjne lub wirusowe;
- skaza naczyniowa;
- tętniaki;
- świeże urazy tkanek miękkich;
- niektóre choroby dermatologiczne, zwłaszcza występujące w miejscu, gdzie należy zastosować pinoterapię.
Przed rozpoczęciem pinoterapii, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym w celu sprawdzenia swojego stanu zdrowia, wykonania podstawowych badań profilaktycznych oraz wykluczeniu poważnych chorób i przeciwwskazań do podjęcia tej metody terapii.
Przygotowanie i przebieg zabiegu
Zabiegi pinoterapeutyczne wykonywane są przez doświadczonych fizjoterapeutów. W czasie wizyty specjalista najpierw porozmawia z Pacjentem na temat zgłaszanych objawów i przeprowadzi badanie fizykalne. Na tej podstawie będzie wiedział, jakie techniki mogą przynieść pacjentowi ulgę w bólu. W pinoterapii stosuje się narzędzia, czyli piny (w kształcie igieł) i katy (wyglądające jak płaskownik). Do najczęściej stosowanych technik w pinoterapii należą:
- gwoździowanie;
- zwieranie;
- igłoterapia;
- adaptacja uciskowo-trąca (AUT)
- tarcie skierowane
- kierunkowa adaptacja tkankowa (KAT).
Pinoterapię może zalecić Pacjentowi lekarz lub fizjoterapeuta podczas konsultacji, którą warto odbyć, gdy Pacjent odczuwa bóle mięśniowe oraz kostne, zwłaszcza gdy ograniczają one ruchomość ciała lub wystąpiły po urazie.