Pierwszy śnieg już się pojawił. Władze miasta zapewniają, że są przygotowane na atak zimy

Analiza danych pogodowych i śledzenie prognoz. Choć zima nie uderzyła jeszcze z całą mocą, służby oczyszczania miasta są już na jej nadejście przygotowane. Flota pługów i posypywarek czeka, by wkroczyć do akcji.

Zorganizowana akcja, czyli sezon zimowy rozpoczęty

Za wszystkie drogi miejskie, które wchodzą w skład tras pojazdów komunikacji miejskiej, odpowiada Zarząd Oczyszczania Miasta. Instytucja jest zobowiązana do utrzymywania ulic w stanie umożliwiającym swobodne i bezpieczne poruszanie się nimi. Szczególnie ważne jest to w okresie zimowym, gdy temperatury oscylują w okolicach zera. Powstające na jezdni warunki mogą prowadzić do różnych niebezpiecznych zdarzeń, takich jak kolizje. Aby ich uniknąć, wykorzystuje się specjalne, sprawdzone metody.

Flota w pełnej gotowości

Jak zapewniają władze miasta, Zarząd Oczyszczania Miasta jest w pełni przygotowany do intensywnego sezonu zimowego. W każdej chwili na ulice Warszawy może wyruszyć 306 pługów śnieżnych i 167 posypywarek z piaskiem. Uruchomienie całej floty będzie jednak konieczne dopiero przy naprawdę ekstremalnych warunkach. We wczesnym etapie ochłodzeń prawdopodobnie konieczne będzie tylko zabezpieczenie stromych podjazdów, mostów i wiaduktów. W takim wypadku do pracy wyruszą 42 posypywarki.

Centrum Dowodzenia ma wszystko pod kontrolą

Zarząd Oczyszczania Miasta prowadzi całodobowe analizy wszelkich danych dotyczących warunków atmosferycznych. Centrum Dowodzenia ZOM podczas podejmowania decyzji o kolejnych ruchach na miejskich drogach posługuje się informacjami, które na bieżąco pobiera z kilkunastu lokalizacji za pośrednictwem stacji meteorologicznych. Oceny sytuacji na drogach dokonują również kontrolerzy wyruszający na ulice.

W przypadku wystąpienia opadów śniegu ZOM zajmuje się także odśnieżaniem stref przeznaczonych dla pieszych. Poza opieką nad 1500 kilometrami jezdni Zarząd dba także o 4300 przystanków komunikacji miejskiej oraz chodniki nieprzylegające do nieruchomości, kładki oraz dojścia do stacji metra. Za pozostałe elementy nawierzchni odpowiadają właściciele nieruchomości oraz urzędy dzielnic.