Wojewoda mazowiecki ostrzega – od początku roku na terenie Mazowsza wykryto już ponad dwadzieścia przypadków wścieklizny. Choroba zaatakowała zwierzęta żyjące na wolności.
Kolejne obszary zagrożone
Strefa zagrożenia wystąpieniem zachorowań na wściekliznę wśród zwierząt poszerzyła się o dwa kolejne powiaty. 06 maja 2022 roku wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł umieścił na liście terenów o zwiększony ryzyku powiat miński oraz powiat węgrowski.
Do tej pory stan alarmowy obowiązywał w trzech miastach. Były to Warszawa, Płock oraz Radom. W całości natomiast uwzględniono powiaty: miński, garwoliński, otwocki, kozienicki, radomski, wołomiński, zwoleński, szydłowiecki, płocki, warszawsko-zachodni, gostyniński, płoński, nowodworski, sochaczewski oraz legionowski.
Jak zabezpieczyć swojego pupila?
W czasie obowiązywania stanu zagrożenia, szczególną ostrożność powinni zachować właściciele czworonogów zamieszkujących na wskazanych w rozporządzeniu obszarach. Ponownie przypominamy o konieczności przestrzegania wyznaczonych przez wojewodę zasad. Pozwolą one zminimalizować ryzyko zapadnięcia na tę śmiertelną chorobę przez nasze zwierzęta. To z kolei gwarancja bezpieczeństwa także naszych najbliższych, którzy mogą mieć kontakt z wirusem.
W Polsce obowiązkowym szczepieniem przeciw wściekliźnie objęte są psy od trzeciego miesiąca życia. Kolejne, przypominające dawki zwierzę powinno przyjmować nie rzadziej, niż po upływie dwunastu miesięcy od ostatniego szczepienia. Od 31 grudnia 2021 roku obowiązek ten przypadł również na właścicieli kotów, które zamieszkują na wskazanych w rozporządzeniu wojewody obszarach.
Aby uniknąć zachorowań wśród ludzi, mieszkańców prosi się o wzmożoną czujność. Szczególnie w lasach, parkach, czy wszędzie tam, gdzie istnieje prawdopodobieństwo napotkania wolnożyjących zwierząt. Dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat tej śmiertelnej choroby, polecamy zapoznanie się z artykułem, mówiącym o towarzyszących jej objawach.