Wielkie święto kultury już dzisiaj. 202 warszawskie placówki oraz związane z kulturą instytucje zaproszą wieczorem wszystkich mieszkańców miasta do odwiedzenia na co dzień niedostępnych dla nich miejsc. Zapraszamy na Noc Muzeów!
Festiwal kultury
Noc Muzeów to wydarzenie cykliczne, w którym udział biorą liczne miasta europejskie. W wybraną noc placówki, które zwykle można odwiedzać po uiszczeniu stosowanej opłaty, udostępniają zainteresowanym swoje wnętrza niemalże za darmo. W większości obiektów obowiązuje symboliczna opłata w kwocie 1,00 złoty. Niektóre zbiory są dla odwiedzających dostępne nawet bez konieczności kupowania biletu.
Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w roku 1997 w Berlinie. Po jej niekwestionowanym sukcesie kolejne miasta zdecydowały się na zorganizowanie podobnego wydarzenia. Obecnie w Europejskiej Nocy Muzeów aktywnie uczestniczy 120 miast starego kontynentu, które pragną przyłączyć się do propagowania sztuki wśród mieszkańców.
Warszawska Noc Muzeów
Na tegoroczną edycję wydarzenia, które odbędzie się w sobotę 14 maja, zaprosił warszawian Rafał Trzaskowski. W trakcie wtorkowej konferencji prasowej prezydent stolicy zaprosił wszystkich do udziału w tym święcie kultury, które, podobnie jak wiele innych cyklicznych wydarzeń, z powodu pandemii zniknęło z miejskiego repertuaru na dwa lata. Teraz jednak każdy, kto spragniony jest spotkań ze sztuką, może nadrobić zaległości.
W tym roku do udziału w wydarzeniu przystąpiły 202 warszawskie placówki. Szczególnie istotny jest fakt, iż w 34 z nich ofertę dostosowano do potrzeb przebywających w naszym kraju obywateli Ukrainy. Dzięki takiej otwartości także uciekający przed wojną mogą cieszyć oczy pięknem i poznawać historię swojej tymczasowej, a może nowej ojczyzny.
Program wydarzenia
Poza tradycyjnym zwiedzaniem muzeów władze Warszawy zachęcają do udziału w wydarzeniach plenerowych. Dla mieszkańców przygotowano specjalne trasy spacerowe, na które można będzie wybrać się z odpowiednio na tę okazję opracowanym przewodnikiem. W takiej formie możliwe będzie odkrywanie na nowo historii Placu Bankowego i starej Pragi.
Jak zwykle nie zapomniano również o tych najmłodszych. Dzięki zabawie mali warszawianie będą mogli poznać wiele ciekawych historii związanych z ich rodzinnym miastem.
Program wydarzenia w języku polskim i ukraińskim dostępny jest zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Informator interaktywny udostępniono na stronie kultura.um.warszawa.pl.