Potrzeba było kilku lat, by jedno z ulubionych muzeów warszawiaków rozpoczęło ponownie przyjmować gości. Bogate w nowe eksponaty i oryginalne ekspozycje Muzeum Techniki wznowiło działalność 01 lutego.
Muzeum w kryzysie
Minęło ponad pięć lat od momentu, w którym ministerstwo kultury otrzymało informację o tragicznej sytuacji warszawskiego muzeum. Jak informowali opiekunowie wystawy, z powodów ekonomicznych nie byli oni w stanie dłużej utrzymywać placówki. Największa placówka reprezentująca eksponaty techniczne w Polsce, będąca kontynuatorem dzieła przedwojennego Muzeum Przemysłu i Techniki, popadło w duże problemy finansowe. Z powodu zadłużenia wobec Pałacu Kultury i Nauki muzeum straciło swoją siedzibę.
Wtedy też postanowiono podjąć zdecydowane kroki, których celem było ocalenie jednego z najciekawszych i najbardziej oryginalnych muzeów w Polsce. W tych dążeniach ministerstwo wsparł resort nauki oraz władze Warszawy, do których nieustannie spływały zapytania o ponowny termin uruchomienia tego punktu. W efekcie wspólnych działań 02 lipca 2018 roku podpisano list intencyjny. Na jego mocy Narodowe Muzeum Techniki przejęło zbiory dawnego Muzeum Techniki i Przemysłu NOT.
Uroczyste otwarcie
Podczas inauguracji ponownie otwierającej działalność placówki przemawiał szef Ministerstwa kultury i Dziedzictwa Narodowego, wicepremier Piotr Gliński. Poza wyrażeniem uznania dla działalności Muzeum Techniki i prezentowanych w nim eksponatów zaznaczył, iż trwają prace nad przydzieleniem placówce nowej siedziby na terenie przyległych do Stadionu narodowego. Obok natomiast planuje się utworzenie Muzeum Historii Naturalnej.
Co zobaczymy w Muzeum Technologii?
Kolekcja, którą dysponuje Muzeum Techniki, obejmuje ponad 15 tysięcy eksponatów różnego typu. Dwie nowe, stałe ekspozycje opowiedzą odwiedzającym historię transportu morskiego, lądowego i powietrznego oraz przedstawią zainteresowanym dzieje technologii komputerowej. Ciekawym elementem wystawy, który wcześniej znajdował się w muzealnych zbiorach, ale nie był do tej pory udostępniany szerszej publice, są dokumenty, które znaleziono przy zmarłym tragicznie pilocie Franciszku Żwirce.
Tym, którzy lubują się w podziwianiu przedmiotów z dawnych lat, polecamy zapoznanie się z nową wystawą w klimacie PRL, jaką prezentuje muzeum w Mrągowie.