„Mieszkania Plus” nie powstaną – działka ujęta w rządowym programie wystawiona na sprzedaż

Kilka lat temu obiecywano bloki. 450 lokali mieszkalnych miało powstać w wyniku porozumienia, jakie w 2017 roku zawarła BGK Nieruchomości z Pocztą Polską, która jest właścicielem terenu. Dziś już wiadomo, że do realizacji tego planu nie dojdzie.

Mieszkania na wynajem

Zgodnie z założeniami Narodowego Programu Mieszkaniowego Mieszkanie Plus przy ulicy Sowińskiego 28 miały powstać tanie mieszkania pod wynajem. Ich ceny miały stanowić poważną konkurencję dla tych lokali, które obecne są na ogólnie odstępnym rynku nieruchomości. Optujący za takim rozwiązaniem ówczesny minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, podkreślał znaczenie faktu, iż to właśnie na gruntach pierwszej spółki skarbu państwa, jaką jest Poczta Polska, nastąpi realizacja rządowego programu.

Przez pięć lat nie powstało żadne osiedle

Mimo zapewnień i szczegółowego planu inwestycyjnego żaden z zapowiadanych lokali nie został oddany do użytku. Co więcej, budowy przy Sowińskiego 28 nawet nie rozpoczęto. Na temat powodów takiego stanu rzeczy wypowiedziała się Ewa Syta, rzecznik PFR Nieruchomości, dawniej znanego jako BGK Nieruchomości. Jak poinformowała, realizację planu uniemożliwiła sytuacja administracyjna.

Okazuje się, że Poczta Polska zarządzająca gruntem dysponuje informacjami na temat dawnych właścicieli, którzy zgłaszają roszczenia do tej działki. Według wiedzy spółki, grunty przy Sowińskiego przejęło państwo na mocy dekretu Bieruta z października 1945 roku. W związku z tym wszelkie działania, które PFR podjęłaby na tym terenie, byłyby uznane za niezgodne ze strategią firmy.

Mieszkania mogłyby powstać

Na temat niezrealizowanego programu Mieszkanie Plus wypowiedział się wiceburmistrz Woli, Adam Hać. Jego zdaniem, skoro możliwe jest przeprowadzenie procesu sprzedaży gruntu przy ulicy Sowińskiego, możliwe jest również zrealizowanie na nim planu inwestycyjnego. Jak powiedział, działka ta przeszła na rzecz skarbu państwa w wyniku nieodwracalnego procesu prawnego. Dawni właściciele nie mogą odzyskać ziemi. To roszczenie przemieniło się w roszczenie odszkodowawcze.

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli program Mieszkanie Plus, uważany za sztandarowy projekt rządu PiS, okazał się fiaskiem, które pozostawi trwałą rysę na wizerunku partii. O tym, jakich zaniedbań w tym względzie dopuścili się politycy, pisał między innymi portal KonstancinInfo.