Mazowsze dla uchodźców – strażacy zbierają sprzęt dla naszych sąsiadów

W całym kraju trwają zbiórki najpotrzebniejszych artykułów dla uciekających z objętej wojną Ukrainy. Jednak potrzebne jest wsparcie nie tylko dla tych, którzy przybywają do nas. Konieczna jest też pomoc dla wszystkich, którzy pozostają na służbie i ratują innych.

Zbiórka sprzętu strażackiego

Zbiórka wystartowała na terenie niemalże całego kraju. Strażacy z różnych jednostek zaangażowali się w pozyskiwanie specjalistycznego sprzętu, który następnie przekazują swoim kolegom w Ukrainie. O przeprowadzenie całej akcji apelował Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Andrzej Bartkowiak. Jak mówił, w tym trudnym czasie najważniejsze jest, by pomóc przyjaciołom, którzy chcą ratować swoich braci i siostry.

Sprzęt z mazowieckich jednostek

Dary dla służb ratunkowych od soboty 26 lutego przyjmowała Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. Stamtąd są przewożone w pobliże polsko-ukraińskiej granicy. Następnie trafiają do znajdujących się w palącej potrzebie strażaków.

Pierwsze transporty z dedykowanym sprzętem wyruszyły w drogę w niedzielę 27 lutego. Dwa wyposażone w naczepy samochody kwatermistrzowskie skierowano w stronę granicy. Dodatkowo na rzecz Ukraińców samochody pożarnicze przekazały jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Sobolewie, Sokole (powiat garwoliński), Ładzyniu (powiat miński) oraz Woli Władysławowskiej.

Zbiórka trwała do poniedziałku

Akcja, w którą zaangażowali się strażacy zarówno państwowych, jak i ochotniczych jednostek straży pożarnej, zakończyła się w poniedziałek 28 lutego. Późnym wieczorem w niedzielę informowano, że udało się zebrać ponad 1700 sztuk specjalnej odzieży ochronnej, ponad 1300 par butów, dwa tysiące hełmów i par rękawic ochronnych. Ukraińcom przekazano również ponad dwa tysiące węży strażackich, a także specjalistyczny sprzęt, taki jak prądownice, kamery termowizyjne, motopompy pożarnicze i agregaty.

Jako że dla służb ukraińskich pomoc jest niezbędna w trybie natychmiastowym, do transportu trafiły rzeczy zarówno nowe, jak i używane. Wszystkie elementy wyposażenia dobrano według wykazu potrzeb, który ukraińscy strażacy przekazali swoim polskim kolegom. Poza sprzętem strażackim proszono również o pomoc w wyposażeniu ratowniczych służb medycznych.