Lotnicze Pogotowie Ratunkowe z nowymi odrzutowcami – pierwszy z nich w czwartek wylądował na Okęciu

W czwartek 16 grudnia na Lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie wylądował pierwszy z nabytych przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe samolotów. Odrzutowce Learjet 75 Liberty rozpoczną służbę w siłach medycznych w pierwszych miesiącach 2022 roku.

Nowe pojazdy dla floty Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Samolot Learjet 75 Liberty, który pojawił się na warszawskim lotnisku w czwartek, to jedna z dwóch maszyn, które mają zasilić flotę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Za kilka lat zastąpią one wykorzystywane do tej pory maszyny Piaggio. Drugi odrzutowiec ma wylądować w stolicy już za kilka dni. Najpierw pojazdy czekają działania związane z odprawą celną. Następnie zaplanowano określenie standardu dla wyposażenia medycznej kabiny samolotów, co ma nastąpić jeszcze w grudniu.

W związku z pojawieniem się nowego wyposażenia floty lotniczej konieczne będzie również przeprowadzenie szkoleń pilotów i członków personelu medycznego. Trwają też przygotowania do zapoznania z maszynami wewnętrznej organizacji obsługowej, w tym mechaników. Jest to niezbędne działanie, którego głównym celem jest zaznajomienie i wyszkolenie odpowiedzialnych za odrzutowce mechaników.

Nowa jakość i szybsza pomoc pacjentom

Z informacji przekazanych przez rzecznika LPR Justynę Sochacką, nowe samoloty to sprawniejsze niesienie pomocy pacjentom. Na pokładzie możliwe będzie przetransportowanie dwóch pacjentów jednocześnie wraz z niezbędnym dla ratowania ich życia i zdrowia sprzętem.

Jak podkreślają przedstawiciele LPR, samoloty Learjet 75 Liberty to możliwość niesienia pomocy i ewakuacji poszkodowanych nawet z odległych części świata. Wszystko to dzięki ich wysokim parametrom i dalekim osiągom. Dodatkowo zakup ten umożliwi utrzymanie gotowości operacyjnej zespołu transportowego przez całą dobę, co znacznie podniesie skuteczność udzielanej pomocy ofiarom różnego rodzaju wypadków i kataklizmów.