Lista warszawskich zabytków wzbogaciła się o kolejną pozycję. Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków do rejestru wprowadził zapis dotyczący kamienicę parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy ulicy Kredytowej 4.
Cenny przykład budownictwa na mapie Warszawa
Zdaniem odpowiedzialnego za przyjęcie takiego wpisu wojewódzkiego konserwatora zabytków, Jakuba Lewickiego, kamienica zlokalizowana przy ulicy Kredytowej musiała znaleźć się tej liście. Jak twierdzi, jest to przykład mieszkalno-użytkowego obiektu, który zaprojektował wybitny architekt Henryk Gaya.
Co więcej, zniszczona częściowo w czasie II wojny światowej kamienica, zachowała fragmenty pierwotnego wystroju. Frontowy budynek do dziś ozdabiają dekoracyjne płytki ceramiczne oraz murowana klatka schodowa.
Kamienica przy Kredytowej 4 w kontekście historycznym
Także pod względem historycznym budynek zauważony przez konserwatora nie pozostaje bez znaczenia. Jednym z interesujących faktów jest ten, że kamienica powstała w miejscu dawnego Domu Starców i Sierot, jako dom dochodowy z przeznaczeniem środków dla działań dobroczynnych Ewnagelicko-Augsburskiej parafii. Posesję Gmina Ewangelicka zakupiła w roku 1852. Utworzono tam Dom Starców i Kalek Ewangelickich, który ostatecznie przeniesiono na ulicę Żytnią 36. Istniejącą już siedzibę przy Kredytowej rozbudowano.
Obiekt to również pomnik dla wybitnych warszawskich architektów, związanych ze środowiskiem luterańskim, Henryka Gaya i Pawła Hosera. Z Kredytową 4 związani byli również przedstawicieli intelektualnej elity. Działali tu Kazimierz Ganzow i członkowie Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Przemysłowo-Budowlanych Franciszek Martens & Adolf Daab. Inne związane z dziejami kamienicy organizacje to między innymi Rada Główna Opiekuńcza, Dyrekcja Gazowni Miejskiej i wiele spółek prywatnych. Wśród nich znalazły się te podejmujące działania w zakresie edukacji, techniki, a także przemysłu.
Tym, których interesują warszawskie zabytki zapraszamy do zapoznania się z popularnymi, wartymi do odwiedzenia lokalizacjami.