Kobietom Powstania Warszawskiego – w Warszawie odsłonięto pomnik upamiętniający dzielne bohaterki Warszawy

Dokładnie 77 lat od zakończenia Powstania Warszawskiego w stolicy uhonorowano pamięć o najdzielniejszych kobietach stolicy, które stanęły do bohaterskiej walki za wolność ojczyzny. 02 października 2021 roku przy Ogrodzie Krasińskich odsłonięto pomnik zatytułowany Kobietom Powstania Warszawskiego. W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy miasta, radni miasta Warszawa, a także prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski.

Niedoceniane przez lata – od dziś z miejscem pamięci

Zrodzona kilka miesięcy temu idea powstania pomnika od początku spotykała się ze słowami poparcia. Jedna z uczestniczek wydarzeń lata 1944 roku, Halina Jędrzejewska (ps. Sławka), pełniąca funkcję sanitariuszki podkreśliła, w jaki sposób kobiety jej podobne były przez krytyków historii oceniane. Jako nieposiadające broni nie były one postrzegane jako walczący o wolność żołnierze. A przecież niosąc pomoc rannym w ogniu walki, narażały one swoje życie tak, jak mężczyźni. Co więcej, jako pozbawione broni, stawały przed wrogiem bezbronne. O ich poświęceniu i odwadze należy mówić i pamiętać.

O roli kobiet w Powstaniu Warszawskim mówił też obecny podczas uroczystości odsłonięcia pomnika prezydent Rafał Trzaskowski. Wspominał on o dokonaniach bohaterskich warszawianek i ich ogromnym wkładzie w wydarzenia 1944 roku. Prezydent wyraził dumę z możliwości oddania im czci właśnie na terenie miasta, za którego wolność tak dzielnie walczyły.

Pomnik kobiet dla kobiet

Odsłonięty 02 października pomnik to wyobrażenie trzech kobiet w różnym wieku, które dumnie wyprostowane trzymają się za ręce. Jedna z nich nosi charakterystyczną powstańczą opaskę. Monument ma być świadectwem uznania nie tylko wobec czynnie działających w powstaniu, ale wszystkich dotkniętych dramatem tych wydarzeń mieszkanek stolicy.

Autorką rzeźby jest Monika Osiecka, która stworzyła swój projekt w oparciu o ideę realizatora budowy – Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. Jest to trzeci już trzeci pomnik wzniesiony na terenie Warszawy z inicjatywy Fundacji. W roku 2019 odsłonięto wizerunek generała Zbigniewa Ścibor-Rylskiego, a w 2020 pomnik kapitana Stanisława Jankowskiego.