Nowa kładka nad kanałem Portu Praskiego została ukończona już jakiś czas temu. Jej powstanie wiązało się z przebudową Wybrzeża Szczecińskiego i Wybrzeża Helskiego, której celem było utworzenie nowych zabezpieczeń przeciwpowodziowych.
Kładka pieszo-rowerowa
Inwestycję u Wybrzeży Helskiego i Szczecińskiego ukończono już wcześniej. Po przeprowadzeniu koniecznych testów i kontroli nadzór budowlany wydał oficjalne pozwolenie na użytkowanie przebudowanego fragmentu jezdni. O tym, że z trasy można swobodnie korzystać, urzędnicy poinformowali we wtorek, 22 marca.
Prowadzone na tym odcinku prace objęły również budowę nowej kładki pieszo-rowerowej. Powstała ona tuż obok istniejącego już nad kanałem Portu Praskiego mostu drogowego. Jej obecność to zdecydowanie ułatwienie dla ruchu tych, którzy wschodnią stroną Wybrzeża Szczecińskiego nie poruszają się samochodem.
Co więcej, nowa kładka stanowiła również pretekst do utworzenia fragmentu ścieżki rowerowej. Jak informują urzędnicy, w przyszłości ma ona ulec przedłużeniu. W najbliższej jednak przyszłości nowe przejście nad kanałem posłuży jako obejście i objazd dla pieszych i rowerzystów w czasie planowanego remontu chodników i dróg rowerowych. Prace te obejmą przeciwną stronę ulicy.
Zabezpieczenia przeciwpowodziowe
Przebudowa Wybrzeża Helskiego i Szczecińskiego to wynik ogromnej inwestycji, której celem było zapewnienie zabezpieczeniom przeciwpowodziowym Pragi-Północ ciągłości. Utworzony mur oporowy łączy się z bramą przeciwpowodziową u wejścia do Portu Praskiego oraz Wałem Golędzinowskim przy Moście Gdańskim.
Wykonawca zadbał o utworzenie nowej nawierzchni jezdni na odcinku o długości około dwóch kilometrów. Po obu stronach dwupasmówki pojawiły się również obustronne chodniki oraz ścieżki rowerowe, pozwalające na dostęp do okolicznych terenów rekreacyjnych zlokalizowanych nad Wisłą.
Nie zapomniano też o roślinności. Jak informują urzędnicy, wzdłuż jezdni posadzono blisko 40 tysięcy krzewów i odpornych na lokalne warunki bylin. Pojawiło się również 120 nowych drzew, w tym lipy srebrzyste, graby pospolite i dęby szypułkowe.
Działania prowadzone na tym obszarze, jak zapewnia ratusz, są realizowane w ramach budżetu obywatelskiego.