"JaTyMy" – próba zrozumienia postaci "everymana" przez studentów warszawskiej ASP

Postać, która jest każdym z nas, a jednocześnie nikt nie wie, kim dokładnie jest. Czymże jest „everyman”? Studenci z Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w stolicy Polski, starają się rozwikłać tę zagadkę. Ich twórcze interpretacje zostały ujęte w wystawie “JaTyMy”, którą można podziwiać do 1 czerwca na terenie ich macierzystego wydziału. Przyjemność zwiedzania wystawy nie obciąża kieszeni, gdyż wstęp jest bezpłatny.

Wydarzenie o nazwie “JaTyMy” to multimedialny pokaz indywidualnych kreacji młodych twórców sztuki. Kluczowym aspektem całego przedsięwzięcia jest fakt, iż proces twórczy opierał się na pracy grupowej. Uczestnicy odnosili swoje prace względem siebie, tworząc niewerbalną wymianę myśli i pomysłów, co zdecydowanie wzbogaciło głębię przewodniej tematyki.

Inspiracja dla projectu “JaTyMy” była refleksja nad ideą „studium postaci zwielokrotnionej”, przemyśleniem koncepcji literackiego „everymana” oraz rozważaniem roli jednostki w społeczności. Punkt wyjścia stanowiło zastanowienie nad postacią reprezentującą zbiorowość, figurą człowieka posiadającego w sobie wiele różnych atrybutów.

W procesie tworzenia wystawy, twórcy zaczęli poszukiwać wspólnej idei i adekwatnej formy, która ostatecznie przeobraziła się w osobiste refleksje na temat percepcji ciała, tożsamości, odmienności czy emocji powiązanych z byciem częścią grupy.

Pojęcie „everymana” jest terminem pochodzącym z moralitetów średniowiecznych. Opisuje bohatera uniwersalnego, stoi przed wyborem między dobrem a złem. Celem stworzenia takiej postaci było umożliwienie każdemu widzowi utożsamienie się z nią.