Jakie odżywki i suplementy diety dla sportowca będą najlepsze na początek?

Rynek oferuje bogatą ofertę odżywek i suplementów diety dla sportowców – zarówno w sklepie internetowym jak i stacjonarnym kupimy co dusza zapragnie. Nim jednak zostawisz w sklepie dla kulturystów i sportowców majątek – zapoznaj się z podstawami suplementacji.

Czym są suplementy diety?

Suplement diety, zgodnie z aktualną ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia, jest środkiem spożywczym (a więc żywnością), która stanowi skoncentrowane źródło witamin, składników mineralnych, lub też innych substancji wykazujących efekt fizjologiczny na organizm człowieka. W suplementach mogą znajdować się więc: witaminy, składniki mineralne, ale także inne związki, jak na przykład ekstrakty roślinne, lub mieszanki rozmaitych substancji. Zadaniem suplementów jest uzupełnienie urozmaiconej diety, w niektórych przypadkach także wspomożenie funkcji organizmu, a także maksymalizacja możliwości wysiłkowych (w przypadku suplementów dedykowanych sportowców). Zgodnie z ustawą, suplement nie może charakteryzować się działaniem leczniczym, nie mogą być one więc równoważne z lekami. Ustawodawca obliguje producentów suplementów do umożliwienia dawkowania suplementu przez konsumentów; proponowane formy podaży suplementów to między innymi: drażetki, kapsułki, żele, proszki. istotnym jest by zaznaczyć, że suplement nie może być podawany poprzez wstrzyknięcie: domięśniowe, podskórne, czy dożylne. Suplement diety i odżywka musi być podawana tak zwaną drogą oralną, czyli doustną.

Jakie odżywki i suplementy diety dla sportowców na początek?

Wielu atletów wraz z rozpoczęciem regularnych treningów, boryka się z wątpliwościami dotyczącymi ewentualnej suplementacji. Muszą oni zdawać sobie sprawę z tego, że suplementacja jest jedynie jednym z elementów prowadzących do celu. Podstawą działań młodego sportowca powinny być zrównoważona dieta, a także odpowiednio dobrany trening, stosowany wespół z prawidłową formą i czasem regeneracji potreningowej. Nie bez wpływu na formę sportowca, jej rozwój, a także tempo regeneracji i stan zdrowia, pozostaje też stopień nawodnienia (a więc to ile i czego wypija sportowiec) – jeśli atleta zapewnia zbilansowaną dietę, a także odpowiednio dobrany trening, prawidłowo się regeneruje a jednocześnie pragnie dołożyć kolejną cegiełkę do swojego sukcesu sportowego, wtedy warto rozważyć włączenie do codziennej rutyny specjalistycznych suplementów diety dla sportowców, mogących wspomagać nasze starania. Suple i odżywki dla sportowców dostępne są zarówno w sklepach stacjonarnych, aptekach jak również w internetowych sklepach z odżywkami. Nie zawsze możemy otrzymać jednak profesjonalną pomoc i doradztwo w tym zakresie, stąd zdecydowaliśmy się przygotować krótki poradnik:

Podaż suplementów a także ich rodzaj i ilość porcji powinna być dostosowana do potrzeb organizmu sportowca oraz ilości substancji dostarczanych wraz z dietą.

  • Wprowadzenie suplementów powinno być poprzedzone próbą modyfikacji diety
  • Suplementy stosowane powinny być w określonym celu, z rozwagą i pod kontrolą osoby doświadczonej w dietetyce sportowej
  • Początek suplementacyjnej przygody powinien opierać się szczególnie na uzupełnieniu ewentualnych niedociągnięć dietetycznych – włączeniu do jadłospisu odżywki białkowej, dostarczenia dodatkowych kalorii dzięki sportowej przekąsce węglowodanowej lub posiłkowi w płynie czy wsparcia suplementacyjnego poprzez środki stanowiące źródło witamin (np. d3).

Na środki wspomagające wydolność lub znacznie wspierające anabolizm mięśniowy (przyrost masy mięśniowej), jak np. kreatyna w różnych formach – warto chwilę poczekać. Organizm prawidłowo odżywiony, wsparty odpowiednimi bodźcami treningowymi, notuje ogromny progress bez wsparcia środkami ergogenicznymi.