Jak wygląda nowoczesna fizjoterapia dzieci?

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko prawidłowo się rozwijało – z tego powodu coraz więcej osób korzysta z usług fizjoterapeuty niemowlęcego, który jest w stanie prawidłowo zdiagnozować problem oraz określić plan terapii. Obecnie fizjoterapia dzieci obejmuje rozmaite metody leczenia i wspiera najmłodszych w prawidłowym rozwoju. Chcesz dowiedzieć się, jak może wyglądać wizyta u specjalisty? Przeczytaj poniższy artykuł.

Wybrane metody leczenia wykorzystywane przez fizjoterapeutę niemowlęcego

Podczas pierwszej wizyty u fizjoterapeuty dziecko zostaje zdiagnozowane, a następnie ustala się plan leczenia – trwający zazwyczaj kilka tygodni. Fizjoterapeuta niemowlęcy najczęściej pracuje z wykorzystaniem następujących metod:

  • Vojty – która polega na stymulacji określonych punktów na ciele i tym samym na wywołaniu oczekiwanej reakcji w celu wypracowania wzorców ruchowych;
  • terapii neurorozwojowej NDT-Bobath – wspierającej dziecko w rozwoju m.in. przy pomocy stymulacji sensorycznej;
  • trójwymiarowej terapii stóp – opierającej się na odpowiednim chwytaniu i bandażowaniu stóp.

Dobry fizjoterapeuta niemowlęcy (i dziecięcy) z pewnością dopasuje odpowiednią metodę leczenia do problemu małego pacjenta. W razie wątpliwości, co do planu terapii, warto udać się na konsultację do innego specjalisty.

Jakie sprzęty są używane podczas wizyty?

Gabinet fizjoterapeuty powinien być wyposażony w nowoczesne urządzenia, które są w stanie pomóc w postawieniu diagnozy oraz prowadzeniu terapii. Wśród innowacyjnych sprzętów należy wymienić m.in.: bieżnię rehabilitacyjną, wielofunkcyjny system LeviActive, Podoscan 3D, Scolioscan oraz Spine 3D. Do czego wykorzystuje się te urządzenia?

  • Bieżnia rehabilitacyjna to sprzęt terapeutyczny stosowany u dzieci z ograniczoną sprawnością ruchową.
  • Wielofunkcyjny system LeviActive stosuje się często u pacjentów po urazach kończyn lub ze schorzeniami neurologicznymi.
  • Podoscan 3D jest jednym z popularniejszych urządzeń i służy do skanowania stopy w celu zbadania jej i zaproponowania wkładek dopasowanych do potrzeb pacjenta.
  • Scolioscan jest narzędziem diagnostycznym w fizjoterapii dzieci i używa się go do stwierdzenia skoliozy. Pozwala wykonać skan kręgosłupa i przyjrzeć się jego układowi.
  • Spine 3D to urządzenie podobne do Scolioscanu. Służy do badania kręgosłupa i poznania jego kształtu w kilku płaszczyznach.

Gdzie skorzystać z pomocy profesjonalistów?

Osoby z Warszawy lub okolic mogą zainteresować się siecią SayKids, która oferuje diagnostykę i rehabilitację najmłodszym pacjentom – od wieku niemowlęcego do 15. roku życia. Personel tej placówki pracuje na innowacyjnych urządzeniach, jak np. Scolioscan czy Spine 3D.

Oczywiście fizjoterapia dzieci nie w każdym gabinecie będzie wyglądać tak samo. Szukając gabinetu, w którym specjaliści pracują na najnowocześniejszych sprzętach, warto dokładnie zapoznać się z informacjami umieszczonymi na stronie internetowej takiego ośrodka. Przydatne może się także okazać przeczytanie opinii pacjentów o fizjoterapeutach – w sieci bardzo łatwo znaleźć komentarze na ten temat.

Sprawdź więcej usług na: https://www.saykids.pl/uslugi