Jak efektywnie uczyć się na egzaminy na studiach?

Sesja egzaminacyjna, konieczność przygotowania się do zajęć, czy na kolokwia to studencka codzienność, nie tylko na wymagających studiach inżynierskich, takich jak te oferowane przez Vistulę: https://vistula.edu.pl/oferta-edukacyjna/i-stopnia-inzynierskie. Zagadnienie jest bowiem uniwersalne. Aby efektywnie się uczyć, nie wystarczy przeczytać kilka razy tego samego tekstu na chwilę przed zajęciami. Taki sposób być może zapewni zapamiętanie na chwilę urywka treści, ale prawdopodobnie nie zagwarantuje zrozumienia istoty zagadnienia.

Poniżej kilka podpowiedzi na temat technik i strategii uczenia się. Przeczytaj i wypróbuj, która z propozycji będzie najskuteczniejsza w Twoim przypadku.

Jak przygotowywać się do egzaminów na studiach? Praktyczne porady.

1. Zorganizuj swój kącik do nauki w taki sposób, aby nic Cię nie rozpraszało. Skup się na nauce przez około 30 minut, a potem zrób 5 minut przerwy na posłuchanie ulubionej muzyki lub telefon do przyjaciela.

2. Tradycyjne metody, czyli prowadzenie notatek, bywają bardzo pomocne. Notuj w czasie wykładów i innych zajęć. Co prawda niemal każdy smartfon ma wbudowany dyktafon, jednak może okazać się, że nie będzie Ci się chciało odsłuchiwać wykładu. Zanotowanie informacji to czynność, która pozwoli mózgowi przyswoić więcej informacji, niż w jedynie w trakcie słuchania.

3. Stosuj techniki zapamiętywania. Samo przeczytanie danego tekstu, nawet kilka razy, nie sprawi, że Twój mózg przyswoi wiedzę. Aby zapamiętać opisane zagadnienie:

· stwórz mapę myśli i skojarzeń, która pozwoli Ci wyodrębnić najważniejsze zagadnienia, przedstawić graficznie zależności między nimi, a przez to łatwiej zrozumieć i zapamiętać analizowane zagadnienia;

· jeśli uczysz się, jak przebiega dany proces, narysuj historyjkę obrazkową, która krok po kroku opisuje dany proces (odtworzenie jej z pamięci będzie łatwiejsze, niż przypominanie sobie tekstu z podręcznika akademickiego);

· podkreślaj lub zakreślaj kolorami ważniejsze słowa lub zdania – dzięki temu w trakcie powtórki Twój wzrok będzie skupiał się na najważniejszych zagadnieniach.

4. Korzystaj z narzędzi online. Wyszukiwarka artykułów naukowych, możliwość kontaktowania się za pośrednictwem Internetu i wspólna nauka z pewnością pomoże w łatwiejszym przygotowaniu się do egzaminów.

Nie na ostatnią chwilę!

Oczywistym jest, że nawet najlepsze metody okażą się zawodne, jeśli naukę rozpoczniesz na dzień przed egzaminem. W przypadku sesji egzaminacyjnej na https://vistula.edu.pl/oferta-edukacyjna/i-stopnia-licencjackie (a tak naprawdę na każdej innej uczelni również) naukę zacznij nie później, niż miesiąc przed rozpoczęciem testów. Pozwoli Ci to odpowiednio zaplanować powtórki, a przede wszystkim uniknąć stresu. Powodzenia!