Historia i przyszłość zabytkowego Domu Kotarskich na warszawskiej Ochocie: od sanatorium do siedziby Luftwaffe

Znajdujący się na Ochocie, przy ulicy Żwirki i Wigury, Dom Kotarskich zostanie poddany procesowi renowacji. Przed rozpoczęciem planowanych działań, Stołeczny Konserwator Zabytków zdecydował o przeprowadzeniu badań konserwatorskich na tej modernistycznej budowli. Chociaż z zewnątrz obiekt może wydawać się niepozorny, kryje w sobie bogatą historię – pełnił funkcję domu małżeństwa Kotarskich, prywatnej placówki leczenia chorób neurologicznych i psychicznych, sanatorium dla dzieci, a nawet siedziby Luftwaffe.

Dom Kotarskich, położony pod adresem ul. Żwirki i Wigury 41, został zbudowany w latach 1925-1930 z myślą o Aleksandrze i Zygmuncie Kotarskich. Projektantem tego dzieła był Władysław Nałęcz-Raczyński, architekt pracujący na Ochocie. W latach 30. XX wieku budynek został przeznaczony na prywatny zakład medyczny specjalizujący się w leczeniu schorzeń psychicznych i neurologicznych.

W okresie 1935-1939, placówka pełniła rolę sanatorium „Anima”, skierowanego do dzieci i prowadzonego przez dr Helenę Flatau. Podczas drugiej wojny światowej, budynek został przejęty przez Luftwaffe.