Gdzie pojechać na motocyklową wycieczkę z Warszawy? Polecane trasy

Mazowsze to urokliwa kraina, pełna atrakcyjnych tras dla motocyklistów. Wiele miejsc zachwyca zarówno turystów z zewnątrz, jak i mieszkańców stolicy, którzy sąsiadują z różnymi atrakcjami tego regionu. W tekście wskażemy, gdzie mogą się udać osoby żyjące na co dzień w Warszawie i okolicach, uwzględniając zarówno jednodniowe, jak i kilkudniowe wypady motocyklowe.

Zanim jednak przejdziemy do wskazania konkretnych miejsc i tras, podpowiemy, w jaki sposób przygotować się do wyprawy. Niezależnie, czy chcesz wyjechać na jednodniową wycieczkę, czy kilkudniowy wyjazd – musisz zabrać odpowiedni ekwipunek i skontrolować stan swojej maszyny.

Na co zwrócić uwagę podczas planowania wyprawy?

Przede wszystkim zwróć uwagę na stan techniczny motocykla. Zobacz, jaki jest poziom oleju, płynu chłodniczego, płynu hamulcowego oraz skontroluj zużycie łańcucha. W razie potrzeby uzupełnij wszystko do odpowiedniego stanu. Zrób próbny przejazd i dokładnie sprawdź, jak pracują hamulce i amortyzator. Zweryfikuj też poprawną pracę oświetlenia w pojeździe.

Zabierz ze sobą odpowiedni ekwipunek. Nawet w upalne dni konieczna będzie wysokiej jakości kurtka motocyklowa z protektorami, wytrzymałe spodnie, usztywnione buty motocyklowe oraz kask. Przydadzą się rękawice, a także narzutki przeciwdeszczowe – jeżeli w czasie jazdy zacznie padać. Strój zawsze możesz skompletować, odwiedzając sklep motocyklowy w Warszawie nieopodal Twojego domu lub składając zamówienie w sprawdzonym sklepie internetowym.

Do ekwipunku dołóż też wodę, a także pożywienie. Przyda się naładowany powerbank i nawigacja GPS. Dzięki temu wyjazd będzie bezpieczny i komfortowy. Pamiętaj, aby zaplanować trasę przejazdu przed wyruszeniem w drogę. To sposób na wygodne i swobodne zwiedzanie. Uwzględnij miejscowości, przez które przejedziesz i zaznacz je na mapie. Papierowy egzemplarz może uratować Cię np. wtedy, gdy wyczerpie się bateria w nawigacji lub smartfonie.

Gdzie wybrać się na wycieczkę po Mazowszu?

Zacznijmy od wycieczek, na które wybierzesz się w ciągu jednego dnia. Mieszkańcy Warszawy mogą korzystać przede wszystkim z uroków Mazowsza – terenu dorzecza Wisły i niepowtarzalnej architektury.

Jeżeli interesujesz się wyjątkowymi budowlami, to polecamy Łowicz. To miasto oddalone o 90 kilometrów od Warszawy (dostaniesz się tam autostradą A2 lub spokojniejszą drogą krajową nr 92 – jadąc tą trasą, warto zahaczyć przy okazji o Sochaczew). W Łowiczu czeka na Ciebie rynek, średniowieczna bazylika oraz ruiny zamku arcybiskupów gnieźnieńskich.

Na Mazowszu jest zresztą wiele tego rodzaju budowli. Warto udać się Szlakiem Książąt Mazowieckich, aby zobaczyć zamki w Płocku, Liwie, Rawie Mazowieckiej czy ruiny zamku w Sochaczewie.

Obszar ten jest też świetny dla osób, które kochają przyrodę. Puszcza Kampinoska (w Kampinoskim Parku Narodowym) to idealne miejsce na odpoczynek i obcowanie z naturą. Prastare drzewa i malownicze trasy (takie jak np. droga nr 7) pełne są urokliwych zakrętów, wijących się rzek i pięknej zieleni.

Jadąc przez Legionowo lub Aleksandrów, dostaniesz się z kolei nad Jezioro Zegrzyńskie. Na pewno warto spędzić tam cały dzień. Można tam poplażować, popływać albo udać się na otwartą wodę, korzystając z wypożyczonej motorówki.

Jedź w dalszą drogę! Te miejsca też warto zobaczyć

Masz kilka dni wolnego? Możesz zaplanować dłuższą wyprawę. Na pewno odpoczniesz na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego, gdzie znajduje się np. rezerwat pokazowy żubrów. Do parku dostaniesz się drogą E67, mijając bardzo malownicze tereny wiejskie i liczne pola uprawne. Na pewno latem będzie to niezapomniany i nostalgiczny widok.

Na weekend możesz jechać natomiast na Mazury. Zaledwie 200 kilometrów dzieli Cię od jezior Śniardwy czy Mamry oraz znanych miejscowości, takich jak Giżycko i Mikołajki. Jeżeli natomiast chcesz odseparować się od współczesnego świata, polecamy odwiedzić Siłę (w pobliżu Olsztyna) i Jezioro Wulpińskie.

Z Warszawy relatywnie blisko jest także na Pola Grunwaldzkie oraz w Góry Świętokrzyskie. Możesz zaplanować wejście na Łysicę albo podziwiać niespotykane w innych rejonach skały wapienne. To niski, ale zachwycający pas górski, który zdecydowanie warto zobaczyć.

Jak widzisz – z Warszawy można udać się w każdy rejon kraju, zwiedzając po drodze malownicze Mazowsze. Warto bliżej poznać okolicę, w której się mieszka, używając do tego jednośladu. Pamiętaj jednak, żeby kompleksowo przygotować się do każdego wyjazdu.