Coraz większa liczba Polaków decyduje się na montaż przepływowych ogrzewaczy wody. Taka opcja gwarantuje niemal natychmiastowe otrzymywanie ciepłej wody, a poza tym wiąże się z zauważalnymi oszczędnościami. Podpowiadamy, czym są takie urządzenia i dlaczego warto się zastanowić nad ich zakupem.
Przepływowe ogrzewacze wody – najważniejsze informacje
Przepływowe ogrzewacze wody to urządzenia działające na bardzo prostej zasadzie. Proces podgrzewania wody rozpoczyna się wraz z odkręceniem kranu, co przekłada się na spore oszczędności. Należy jednak zaznaczyć, że szybkość podnoszenia temperatury cieczy jest zależna od odległości urządzenia od punktu poboru. Dlatego, decydując się na montaż ogrzewacza, należy wybrać optymalne miejsce jego położenia. W przeciwnym razie sprzęt może wykazywać zbyt małą efektywność.
Rodzaje przepływowych ogrzewaczy wody
Istnieją dwa rodzaje przepływowych ogrzewaczy wody – jednopunktowe oraz wielopunktowe. Te pierwsze obsługują jeden kran i powinny być montowane jak najbliżej niego. Dobrym wyborem jest instalowanie takich urządzeń pod lub nad umywalką. W takich sytuacjach jej użytkownicy mogą korzystać z ciepłej wody niemal natychmiast po odkręceniu kranu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w sytuacjach, w których miejsca poboru wody w domu są od siebie znacznie oddalone. Należy pamiętać, że wielkość i moc urządzenia musi być dopasowana do potrzeb w danym miejscu, na przykład do korzystania ze zlewozmywaka lub prysznica.
Wielopunktowy przepływowy ogrzewacz zasila w ciepłą wodę wszystkie lub większości punktów jej poboru znajdujących się w domu. Z tego względu musi cechować się znacznie większą mocą niż jego jednopunktowy odpowiednik. Powinien być zamontowany centralnie, co zapewnia maksymalne ograniczanie długości przewodów rozprowadzających wodę. Dzięki temu można zoptymalizować ilość podgrzanej wody, tak aby ta nie zalegała we wspomnianych przewodach. Niedopilnowanie tej kwestii skutkuje stygnięciem wody, a co za tym idzie marnotrawieniem energii elektrycznej. Wielopunktowe ogrzewacze sprawdzają się w sytuacjach, w których miejsca poboru wody nie znajdują się w zbyt dużych odległościach od siebie. Przykładowo, mogą to być mieszkania lub domy, w których kuchnia sąsiaduje z łazienką. Jeżeli są one położone w znacznych odległościach, to warto się zastanowić nad zakupem większej ilości modeli jednopunktowych.
Przepływowe ogrzewacze wody – zalety
Omawiane urządzenia wykazują szereg zalet, a najważniejsza z nich to oszczędność. Pozwalają na zoptymalizowanie ilości zużywanej wody, a także energii niezbędnej do jej podgrzewania. Modele wysokiej jakości pozwalają oszczędzać nawet 30% wody, co przekłada się na bardzo duże oszczędności w skali całego roku. Inne zalety tego typu urządzeń to między innymi:
- komfort użytkowania – przepływowe ogrzewacze zapewniają dostęp do ciepłej wody niemal natychmiast po odkręceniu kranu.
- ekologia – mniejsze zużycie wody zmniejsza negatywny wpływ człowieka na stan środowiska naturalnego.
- wysoka efektywność – takie urządzenia minimalizują straty energii w obiegu cyrkulacyjnym.
- higiena – krótkie drogi przepływu wody oznaczają jej wyższą jakość.
- łatwość obsługi – nowoczesne modele umożliwiają bezproblemowe, elektroniczne sterowanie.
Jak wybrać optymalny przepływowy ogrzewacz wody?
Przed zakupem przepływowego ogrzewacza wody należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Pierwsza z nich to zasilanie – modele o niewielkiej mocy sprawdzą się w instalacjach jednofazowych (230 V). Mocniejsze ogrzewacze wymagają zasilania pochodzącego z instalacji trójfazowej (400 V). Jest to kwestia, której nie można bagatelizować zwłaszcza w starszych domach wyposażonych w instalację jednofazową. Kolejna istotna sprawa to moc urządzenia, która musi być dopasowana do ilości punktów poboru wody, a także do liczby mieszkańców i ich potrzeb. Zazwyczaj wartość ta waha się od 3 do ponad 20 kilowatów. Ważny jest też sposób regulowania temperatury wody. Może to być regulacja hydrauliczna (modele jednopunktowe) lub skokowa (ogrzewacze wielopunktowe).
Przepływowe ogrzewacze wody to nowoczesne i niezwykle funkcjonalne urządzenia. Ich odpowiedni montaż gwarantuje zwiększenie komfortu podczas wykonywania takich czynności jak mycie naczyń lub kąpiel. Parametry ogrzewaczy muszą być dostosowane do ilości punktów poboru wody oraz liczby mieszkańców danego domu. Dobór nieodpowiedniego modelu przekłada się na jego niską efektywność energetyczną i dłuższy czas oczekiwania na ciepłą wodę.