Coroczna kwesta na Powązkach przyniosła kolejne środki na renowację zabytkowych pomników. Do puszek zebrano 213 tysięcy złotych!

Jak co roku na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie prowadzona była kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. W czasie trwającej trzy dni zbiórki zebrano łączną kwotę 213 tysięcy złotych. Ci, którym nie udało się wcześniej, do 20 listopada mogą przystąpić do zbiórki prowadzonej w formie online.

Dla ratowania zabytków kultury i pamięci

Przeprowadzona w tym roku zbiórka to już 47. spotkanie, za które odpowiedzialny jest Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami. Powołana do życia w 1974 roku organizacja niezmiennie dąży do zachowania pamięci o tradycji i kulturze, otaczając troską pomniki wielkich Polaków, którzy właśnie na Powązkach znaleźli swoje ostatnie miejsce spoczynku. W zbiórce na rzecz ratowania powązkowskich zabytków aktywnie uczestniczą aktorzy. Od lat na przełomie października i listopada przechadzają się starymi alejkami cmentarza i zachęcają odwiedzających groby do wsparcia akcji.

Wybitna osobistość na rzecz innych wybitnych

Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami powstał z inicjatywy krytyka muzycznego, publicysty, pisarza i działacza społecznego, Jerzego Waldorffa. Urodzony w 1910 roku w Warszawie całe swoje życie poświęcił kulturze i sztuce. Wykorzystując swój powszechnie rozpoznawalny, charyzmatyczny wizerunek, aktywnie organizował różnego rodzaju akcje i kampanie. Ich efektem było między innymi wykupienie zakopiańskiej willi Karola Szymanowskiego i utworzenie tam muzeum kompozytora.

Tysiąc pomników przez blisko pięćdziesiąt lat

Warszawska działalność Jerzego Waldorffa to oczywiście propagowanie pamięci o osobistościach świata kultury i troska o zabytkowe pomniki na Starych Powązkach. Dzięki utworzonej w wyniku aktywności Waldorffa organizacji udało się już odrestaurować i zrekonstruować ponad 1000 historycznych nagrobków. W samym roku 2020, mimo niesprzyjającej sytuacji pandemicznej na świecie, prace konserwatorskie pozwoliły na zachowanie 17 kolejnych pomników.

Na terenie kraju znajduje się wiele obiektów cmentarnych o wyjątkowej tradycji. Cmentarz na Powązkach to z pewnością jeden z tych najbardziej znanych, jednak warto pamiętać o miejscach pamięci, także w innych miastach.