Zwiedzanie Warszawy i okolic może stanowić wyjątkowo ciekawą przygodę. Odkrywając historię terenów otaczających stolicę, możemy podziwiać niezwykłe krajobrazy i architektoniczne cuda. Na naszej trasie warto umieścić nie tylko te najstarsze lokalizacje, ale też te stosunkowo młode. Jedną z nich, zasługującą na uwagę, jest powstała niecałe 200 lat temu miasto Żyrardów.
Żyrardów – miasto zrodzone z rewolucji przemysłowej
Choć nie jest to największe i najstarsze miasto w okolicy, Żyrardów niezmiennie przyciąga rzesze turystów z różnych zakątków kraju i świata. Wszystko dzięki swej wyjątkowej architekturze, która pochodząca z XIX i początku XX wieku, zachowała się do dziś w oryginalnej formie. I choć mówi się, że Żyrardów to efekt przemysłowej rewolucji, jaka dokonała się na tym obszarze po 1830 roku, nie mamy tu do czynienia z surowym krajobrazem industrialnym. Zamiast tego cieszymy nasze oczy kunsztem budowli z czerwonej cegły.
Co zobaczymy w Żyrardowie?
Żyrardów to przede wszystkim historyczna przędzalnia. To właśnie utworzona tam w roku 1833 fabryka doprowadziła do rozwoju miasta, wokół której wznoszono kolejne budynki. W skład kompleksu na głównym planu wchodzi pochodząca z roku 1912 nowa przędzalnia. Dziś pełni ona funkcję obiektu mieszkalnego. Starszy budynek natomiast w części został zaadaptowany pod centrum handlowe. Zainteresowanie może tu też wzbudzić okazała brama wjazdowa, pralnia, budynek przepompowni, a także tkalnia z wieżą.
Uwagę przyciągają też powstałe w pobliżu fabryki robotnicze ceglane domki mieszkalne. Właśnie one wzbudzają tak ogromne zainteresowanie odwiedzających to miasto i stanowią główną jego atrakcje. Spośród blisko 300 zabytków Żyrardowa większość z nich stanowią te wykonane z czerwonego, nieotynkowanego budulca obiekty.
Bardziej tradycyjne punkty na mapie
W Żyrardowie, jak w każdym innym cieszącym się tradycjami mieście, odwiedzimy też kościoły, które tu, ze względu na czas powstania, utrzymane są w stylu neogotyckim. Nie braknie tu również muzeów o różnej tematyce. Zwiedzić możemy między innymi Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda czy Muzeum Mazowsza Zachodniego, którego siedziba mieści się we wnętrzu willi Karola Dittricha juniora. Odwiedzając te miejsca, będziemy mieli okazję przyjrzeć się maszynom, które niegdyś wykorzystywano w żyrardowskiej fabryce. Możemy także obejrzeć liczne kolekcje fotografii i pocztówek, ukazujących Żyrardów z dawnych lat.