Co można zobaczyć nieopodal, czyli zwiedzanie okolic Warszawy. Arboretum i alpinarium w Rogowie

Zwiedzanie kojarzy się nam najczęściej z wizytą w miejscu związanym z historią. Okazałe budowle, nawet niekompletne, ale powstałe przed wiekami, budzą  w nas pewnego rodzaju podziw dla wcześniejszych pokoleń. Nic w tym dziwnego. Zważywszy na to, jak wyglądało kiedyś budownictwo i jakimi środkami dysponowało, nie trudno zachwycać się nad siłą i zręcznością ludzkich rąk. Nie można jednak zapominać, że świat to nie tylko mury obronne i wyschnięte zamkowe fosy. Istnieje wiele miejsc, w których podziwiać można cuda, którymi obdarowała nas natura.

Niezwykłe przestrzenie w Rogowie – arboretum i alpinarium

W oddalonym od stolicy o niecałe 100 kilometrów Rogowie mieści się Leśny Zakład Doświadczalny SGGW. Na jego terenie możemy podziwiać niespotykane u nas egzotyczne gatunki drzew i bogatą roślinność naskalną. Powstałe tu w roku 1925 arboretum i alpinarium to najstarsze tego typu obiekty na terenie kraju. Odwiedzający mogą przyglądać się cudom natury zgromadzonym w ogrodzie dendrologicznym, alpinarium oraz na leśnych powierzchniach doświadczalnych.

Arboretum w Rogowie posiada najbogatszą w Polsce kolekcję klonów. Oprócz tego zobaczymy tu odmiany drzew i krzewów naturalnie występujących na terenie Chin. Rogowskie alpinarium z kolei to bogactwo roślin, które zwykle można obserwować na obszarach górskich. Zadbano tu również o prezentację wybranych gatunków chronionych.

Dla tych, co lubią kolekcje

Odwiedzając Leśny Zakład Doświadczalny SGGW w Rogowie, nie można zapomnieć o wizycie w Muzeum Lasu i Drewna. Poza oczywistą obecnością zbiorów botanicznych zobaczymy również wystawy związane z historią ptaków oraz ssaków.

Ci, którzy pragną zabrać ze sobą z ośrodka nie tylko miłe wspomnienia, oferuje się także zakup sadzonek i roślin ozdobnych. Tą drogą można wejść w posiadanie między innymi ciekawostek niedostępnych na szkółkarskim rynku.

Arboretum w Rogowie można też odwiedzić przy okazji pobytu lub w drodze do położonej zaledwie 35 kilometrów dalej Łodzi.