W czwartek 8 czerwca katolicy obchodzili święto Bożego Ciała. Z tej okazji ulicami polskich miast przeszły procesje wiernych. W Warszawie także zorganizowano uroczyste pochody, a główny odbył się w centrum stolicy. Wierni przeszli ze Starego Miasta na plac Piłsudskiego. Głównym punktem święta była msza święta w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela.
Tradycja Bożego Ciała w Polsce
Święto Bożego Ciała, znane również jako uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest ważnym wydarzeniem w kalendarzu katolickim i ma swoje tradycje w Polsce. Obchodzone jest w czwartek po niedzieli Trójcy Świętej, czyli 60 dni po Wielkanocy.
W Polsce, jak również w innych krajach katolickich, obchody Bożego Ciała mają charakter procesji eucharystycznej, która jest publicznym wyznaniem wiary w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Procesje odbywają się w wielu miejscowościach i mają specjalne znaczenie społeczne, religijne i kulturowe.
W trakcie procesji kapłan niesie monstrancję z konsekrowanymi hostiami, symbolizującą obecność Chrystusa. Wierni w procesji towarzyszą mu, śpiewając hymny, modląc się i składając hołd Jezusowi obecnemu w Eucharystii. Często trasa procesji jest ozdobiona wiankami, girlandami, flagami i kwiatami, a budynki są udekorowane specjalnie na tę okazję.