Bezpiecznie rowerem przez stolicę – nowa ścieżka dla cyklistów na Ursynowie już działa

Na jednej z ulic Warszawy pojawiły się świecące ścieżki. Mają pomóc w bezpiecznym poruszaniu się pieszych i rowerzystów w miejscach, w których ich trasy się przecinają.

Wyremontowane i bezpieczniejsze

O bezpieczniejsze trasy spacerowe wzbogaciła się ulica Wąwozowa na Ursynowie. Do niedawna ścieżka rowerowa stanowiła niemalże jedność z pasem ruchu dla pieszych. Po przeprowadzonym remoncie zniknęły płyty chodnikowe, którymi wyłożone były drogi dla cyklistów. W wielu miejscach popękane i wyszczerbione elementy nawierzchni nie tylko uniemożliwiały spokojną jazdę, ale i stanowiły realne zagrożenie w razie upadku. Teraz wszyscy udający na przejażdżkę po Ursynowie, mogą cieszyć się przyjemną i lekką jazdą po rownej, asfaltowej nawierzchni.

Bezpieczniej w ciemnościach

To, na co warto zwrócić uwagę przyglądając się nowemu wizerunkowi ścieżek rowerowych na ulicy Wąwozowej, to innowacyjny system oświetleniowy. Zaproponowane w tym miejscu przez Zarząd Dróg Miejskich rozwiązanie polega na zamontowaniu w nawierzchni specjalnych, fotoluminescencyjnych światełek. Ich działanie opiera się na oddawaniu energii słonecznej, którą światełka zbierają w ciągu dnia. Po zapadnięciu zmroku jasne punkciki informują poruszających się po ulicy o ewentualnym przecięciu się dróg pieszej z rowerową. Także na zakrętach ścieżki rowerowej dostrzec można ostrzegawcze zielone punkciki.

Pierwsza trasa na próbę

Zastosowane na ulicy Wąwozowej rozwiązanie z zielonymi światełkami to pierwsza taka sytuacja w stolicy. Według informacji przekazanych przez Zarząd Dróg Miejskich, koszt montażu instalacji był niewielki. Jeśli funkcja ostrzegawcza światełek rzeczywiście się potwierdzi i zwiększy bezpieczeństwo na drogach, system ten zostanie przeniesiony także na inne ścieżki rowerowe.