W Polsce rower nadal kojarzymy głównie z okresem wiosenno-jesiennym, choć mentalność powoli się zmienia. Coraz więcej rodaków, na wzór Holendrów, Duńczyków czy Niemców, decyduje się na jazdę całoroczną. Już teraz kupujemy więcej rowerów niż samochodów. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal wiele dróg nie jest przystosowanych do potrzeb rowerzystów, a zmienna jesienna aura bywa zdradliwa. O wiele łatwiej wówczas o kontuzję, wypadek czy zwykłe przeziębienie. Co robić, aby ich unikać?
Przygotowania do sezonu zacznij od siebie
Na początku warto zaznaczyć, że wiele zależy od możliwości naszego organizmu. Do jazdy jesiennej trzeba się zahartować – inaczej będzie ona skutkowała ciągłymi przeziębieniami, a nawet poważniejszymi chorobami.
Sprzymierzeńcem jest odpowiednia dieta. Węglowodany proste (czyli głównie słodycze) sprzyjają rozwojowi nieustannego stanu zapalnego, który znacznie zmniejsza naszą wydolność i odporność. Jeśli więc na serio myślimy o sporcie outdoorowym przy niesprzyjającej pogodzie, lepiej zamienić cukry na białka. Warto pamiętać także o suplementacji: dzisiejsze tempo życia mało komu pozwala na codzienne przygotowania zbilansowanych posiłków, umożliwiających utrzymanie właściwych poziomów mikro i makroelementów oraz witamin.
Nie zapominaj również o nawodnieniu oraz o dostarczeniu organizmowi odpowiedniej dawki snu i relaksu.
Zweryfikuj stan techniczny roweru
Jeśli ciało jest już gotowe na jesienny sport, czas zadbać o sprzęt. Stan techniczny roweru powinniśmy sprawdzać niezależnie od pory roku, jednak to właśnie w tych trudniejszych pogodowo miesiącach, należy to robić wyjątkowo skrupulatnie.
Przy codziennej jeździe optymalny jest przegląd raz w tygodniu. Nie trzeba angażować mechanika – wystarczy naprawdę podstawowa wiedza. Dokładnie umyj rower, zwracając szczególną uwagę na łańcuch, pancerze i linki. Sprawdź, czy wymienione elementy pracują płynnie i czy nie ma problemu ze zmianą przerzutek. Koniecznie dbaj o sprawność oświetlenia – jest ono gwarantem twojego bezpieczeństwa zwłaszcza przy słabej widoczności.
Jeżeli którykolwiek z elementów budzi twoje wątpliwości albo odczuwasz pogorszenie jakości jazdy, którego nie jesteś w stanie samodzielnie zdiagnozować – wybierz się do serwisu.
Ubieraj się odpowiednio do warunków
Jesień to czas na odświeżenie rowerowej garderoby. Krótkie spodenki i koszulki na ramiączkach należy wymienić na odzież lepiej dopasowaną do aktualnych warunków. Przydadzą się długie spodnie lub legginsy (sprawdź ofertę tutaj: https://attiq.net/63-spodnie-i-spodenki) oraz koszulki z długimi rękawami. Nadal jednak wybierajmy ciuchy oddychające i umożliwiające odprowadzenie wilgoci na zewnątrz – w ten sposób chronimy się przed przeziębieniem.
Zadbaj również o odzież wierzchnią. Postaw na wygodne, dopasowane do anatomii bluzy, bezrękawniki i kurtki, które ochronią przed chłodem, wiatrem i deszczem. Jeśli masz tendencję do marznięcia, pomyśl o odzieży termicznej. Nie zapominaj o głowie, dłoniach i stopach – zaopatrz się w sportową czapkę, którą wygodnie założysz pod kask, albo chroniącą twarz i szyję kominiarkę. Wybierz naprawdę ciepłe rękawiczki – to dłonie cierpią najbardziej na skutek niedostatecznej ochrony przed wiatrem i wilgocią. Możesz również rozważyć zakup akcesoriów takich jak rękawki czy skarpety kompresyjne – przejrzyj dostępne opcje na https://attiq.net/6-na-rower.
Zaznacz swoją obecność na drodze
Bardzo często jesienią, nawet w ciągu dnia, cierpimy na niedobór światła. Dodatkowo słońce wschodzi coraz później i zachodzi coraz wcześniej. To trudne warunki dla wszystkich użytkowników drogi. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, upewnij się, że zarówno kierowcy, jak i piesi oraz inni rowerzyści (a także zwierzęta) mają świadomość twojej obecności.
Wybierana na jesień odzież rowerowa damska i męska powinna być wyposażona w elementy odblaskowe, pozwalające dostrzec cię już z daleka. Dla własnego komfortu dobrze jest pomyśleć o lampce czołowej lub naprawdę mocnym świetle przednim. Część rowerzystów decyduje się nawet na instalację światła stop i kierunkowskazów. Na ścieżce współdzielonej z pieszymi przyda się także dzwonek.
Nie jeźdź na rowerze za karę
Warto wspomnieć też o tym, że pomimo aktualnej mody, jazda na rowerze nie jest obowiązkowa. Nie decyduj się na użytkowanie roweru w trudnych, jesiennych warunkach, tylko dlatego, że inni się tym chwalą – lepiej znajdź sport, który bardziej odpowiada twoim predyspozycjom i naprawdę sprawia ci radość.