W piątek, w parafii katedralnej warszawskiej Pragi odbędzie się msza nawiązująca do wydarzeń sprzed ponad 200 lat. Podczas liturgii wierni wspominać będą ofiary, które zginęły w trakcie obrony Pragi przed wojskami rosyjskimi. Podczas walk zginęło blisko 20 tysięcy mieszkańców miasta.
Obrona, która stała się rzezią..
04 listopada 1794 roku na ulicach Warszawy rozegrała się ostatnia bitwa w trakcie istnienia Pierwszej Rzeczpospolitej. Rozpoczął ją przeprowadzony dwa dni wcześniej ostrzał dzielnicy. Stroną rosyjską zawiadywał generał Aleksander Suworow. Obronę sił polskich prowadził generał Józef Zajączek.
Do szturmu na dzielnicę przystąpiono wczesnym rankiem 04 listopada. Jej obrona utrzymała się przez cały dzień aż do godzin wieczornych. Ostatecznie Pragę przejął Suworow, który nie pozostawił jeńcom żadnego wyboru. W przeprowadzonym na ludności cywilnej mordzie zginęło od 13 do 20 tysięcy osób, w tym kobiet, dzieci i starców. Ogromny udział w tej zbrodni mieli znani wówczas ze swojej bezwzględności Kozacy.
Postępowanie generała miało swoje strategiczne uwarunkowanie. Pozbawienie życia tak wielu niezmilitaryzowanych osób miało wywołać panikę nad Wisłą i zmusić obrońców pozostałych dzielnic do poddania się. Plan rosyjskiego dowódcy przyniósł oczekiwane rezultaty. 05 listopada 1794 roku broniący miasta złożyli kapitulację, która ostatecznie zakończyła powstanie kościuszkowskie. Nic już nie stało na przeszkodzie do kolejnego podziału kraju między Prusy, Rosję oraz Austrię.
Ofiary rzezi na Pradze
Za mieszkańców Pragi, którzy zginęli z rąk rosyjskich najeźdźców 04 listopada, odprawiona zostanie msza święta w parafii pw. świętego Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Liturgię, którą zaplanowano na godzinę 18.00, sprawować będzie ordynariusz warszawsko-praski, biskup Romuald Kamiński. Po nabożeństwie nastąpi przemarsz w kierunku cerkwi św. Marii Magdaleny. Tam bowiem znajduje się krzyż, który ma upamiętniać ofiary wydarzenia z 1794 roku.
O ofiarach rzezi Pragi przypomina wmurowana w ścianę zlokalizowanego przy ulicy Ratuszowej kościoła Matki Boskiej Loretańskiej tablica. O tych tragicznych wydarzeniach przypomina także symboliczny grób generała Jakuba Jasińskiego oraz Tadeusza Korsaka na cmentarzu kamionkowskim. Obaj dowódcy polegli, broniąc miasta.