Jak co roku zbliżający się Dzień Wszystkich Świętych daje okazję warszawianom do włączenia się w ratowanie zabytków kultury. 01 listopada wspomnienia stają się jednym z najważniejszych tematów. Nic więc dziwnego, że w ostatnich dniach października rozpoczęła się tradycyjna kwesta na rzecz Starych Powązek.
Ratunek dla kolejnych nagrobków
Jak poinformował w środę Marcin Święcicki, przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa, tegoroczna zbiórka ma zapewnić środki, na odnowę kolejnych trzynastu nagrobków. W zeszłym roku prace toczyły się w ciągu alei głównej, między Bramą św. Honoraty a Katakumbami. Obecnie prace prowadzone są głównie w północnej części Alei Katakumbowej. Planuje się również renowacje indywidualnie wytypowanych najbardziej zniszczonych nagrobków. Wszystko zależy jednak od chęci i możliwości sponsorów.
Pierwsze w tym roku datki zebrano w sobotę 29 października. Kolejne będą przyjmowane także w niedzielę 30 października oraz 01 listopada. Wolontariuszy będzie można spotkać na terenie cmentarza od godziny 09.00 aż do zapadnięcia zmroku. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku do puszek zgromadzono 213 tysięcy złotych.
Ponad 350 kwestujących
Jedną z osobliwości organizowanej na cmentarzu zbiórki są uczestniczący w niej kwestujący. Tradycją jest bowiem, że podczas kwesty cmentarnymi alejkami przechadzają się znane ze świata kultury osobistości. W tych dniach na Powązkach można spotkać wybitne osobistości ze świata kultury. Na rzecz ratowania grobów kwestują aktorzy, dziennikarze, muzycy, pisarze. W tym roku zaproszenia do udziału w wydarzeniu otrzymali również przedstawiciele miasta, m.in. prezydent Rafał Trzaskowski.
Tegoroczna Kwesta Powązkowska jest już 48. zbiórką w historii cmentarza. Pierwszą zorganizowano w roku 1947. Za inicjatora kwesty uważa się wybitnego reprezentanta polskiej kultury, Jerzego Waldorffa. To właśnie z jego inicjatywy powstał do dziś sprawujący pieczę nad cmentarzem Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami.