Warszawa, jak na stolicę kraju przystało, to miasto bogate nie tylko w historie, ale też w miejsca warte odwiedzenia. Liczne zabytki przyciągają uwagę każdego podróżującego w te strony turysty. Sami mieszkańcy miasta udają się na edukacyjne wycieczki, odkrywające przed nimi przeszłość ich małej ojczyzny. Jednak nie każdego dnia można mieć ochotę na odwiedziny w przestronnych gmachach czy okrytych półmrokiem świątyniach. W słoneczny, spokojny dzień, warto skorzystać z rekreacyjnej oferty stolicy i wykorzystać czas na przyjemny spacer z niewielką dawką historii.
Cmentarz na Woli przy ulicy Tatarskiej 8
Muzułmański Cmentarz Tatarski założono w roku 1867. Do jego otwarcia przyczynił się mułła warszawskiego okręgu Seifetdina Chosianowa Sinnajewa, który zwracał uwagę na przepełnienie kaukaskiego cmentarza zlokalizowanego przy ulicy Młynarskiej. Na terenie tym chowano głównie żołnierzy muzułmańskich należących do wojska rosyjskiego. Następnie miejsce swojego ostatniego spoczynku znajdowali spolszczeni Tatarzy, emigrantów z Azerbejdżanu oraz Azji Środkowej. Znaleźć można było również mogiły islamskich dyplomatów oraz mahometan. Finalnie na cmentarzu przy ulicy Tatarskiej 8 chowano już wszystkich wyznawców islamu, nie przywiązując wagi do ich narodowości.
W pierwszych latach cmentarz podlegał jurysdykcji wojskowej rosyjskiej, a po 1918 roku – polskiej. W ręce władz cywilnych obiekt przekazano po roku 1921, kiedy to zlikwidowano stanowisko naczelnego mułły wojskowego, a większość muzułmańskich wojskowych zrezygnowali ze służby. Pod opieką warszawskiej gminy muzułmańskiej nekropolia znajduje się od roku 1935.
Zmiażdżona nekropolia
Cmentarz Tatarski na dwie części dzieli aleja. Niewiele pozostało po jej lewej stronie. W wyniku działań wojennych, głównie działań niemieckich wojsk, zniszczeniu uległa większa część nagrobków. W roku 1942 pomniki zginęły pod gąsienicami czołgów okupantów, które próbowały uniknąć radzieckiego ostrzału z powietrza. Największe jednak straty przyniósł wybuch powstania w roku 1944. Wtedy to nagrobki zostały zmiażdżone. Spaleniu uległa również cała dokumentacja. Obecna powierzchnia cmentarza obejmuje teren o wielkości 1 hektara.
Obiekt podlega pod opiekę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Na terenie cmentarza znajdziemy groby między innymi Alego Woronowicza, księcia Rustema Murzy Murzicza, Bekiera Eksanowa, Jerzego Edigey-Koryckiego.
Dla tych, których interesują historyczne nekropolie, zapraszamy do zapoznania się z innymi tego typu obiektami na terenie kraju.