Warszawa – niewątpliwie jeden z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Polski. Do stolicy ściągają miłośnicy historii, architektury i sztuki ze wszystkich stron świata. Odwiedzając jednak Warszawę, warto pamiętać, że wokół niej również znajduje się wiele ciekawych miejsc. Związane z nimi historie czy zachowane w nich zabytki, mogą stanowić nie lada gratkę dla kolekcjonerów wartościowych i jedynych w swoim rodzaju doświadczeń.
Tam, gdzie zaczęła się przygoda pewnego Koziołka..
Otwock to wyjątkowe miejsce. Związane z nim historie i doskonale zachowana architektura to nie jedyne powody, dla których warto się tam udać. Położone w odległości zaledwie 23 kilometrów od Warszawy miasto to także skarbnica przepięknych widoków, które najbardziej docenimy w czasie słonecznych, jesiennych popołudni. Na początek jednak nie sposób nie wspomnieć o tym, że właśnie w Otwocku narodziła się historia najbardziej znanego Koziołka. Jak do tego doszło?
Otóż, gdy w roku 1932 w sanatorium otwockim z powodu przewlekłej choroby przebywał pisarz Kornel Makuszyński, odwiedzili go dwaj panowie. Jednym z nich był właściciel firmy wydawniczej Jan Gebethner. Drugim natomiast okazał się znany rysownik Marian Walentynowicz. Goście postanowili namówić pisarza do stworzenia obrazkowej historyjki dedykowanej dzieciom. Tam zrodził się pomysł na przygody Koziołka Matołka, który wytrwale poszukiwał drogi do Pacanowa.
Zachwycająca architektura
To nie może pozostać niezauważone w Otwocku, to imponujące domy i wille w stylu nadświdrzańskim, czyli tak zwane świdermajery. Inspirowane architekturą alpejskich schronisk i rosyjskich domków letniskowych drewniane budowle są doskonale zachowane i wprawiają w podziw każdego, kto je na swej drodze napotka. Znajdziemy tu między innymi uznawany za jeden z największych w Europie budynek z drewna pensjonat Abrama Gurewicza.
Na szczególną uwagę zasługują również znajdujące się w sąsiedztwie pensjonatu budynki przy ulicy Kościelnej, Górnej, Wesołej, Wiejskiej oraz Reymonta. Podsumowując, na terenie miasta można znaleźć łącznie kilkaset architektonicznych cudów, wyposażonych w ozdobione ażurowymi detalami werandy, ganki i otwarte tarasy.
Nie tylko bajkowe historie..
Jak przekonają się jednak odwiedzający, Otwock to nie tylko miasteczko o bajkowym charakterze. Zetkniemy się tu również z mroczną przeszłością, związaną oczywiście z wydarzeniami II wojny światowej. W I połowie XX wieku mieścił się tu bowiem Zakład dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Żydów, który potocznie zwano Zofiówką. Nie trudno zgadnąć, co wydarzyło się w murach ośrodka po wkroczeniu wojsk niemieckich na teren kraju. Do dziś opustoszały budynek przypomina o tragicznym losie ponad stu pacjentów.
Jeśli zainteresował Was ten artykuł, zapraszamy do zapoznania się z listą wartych do odwiedzenia na terenie Otwocka miejsc.