Co można zobaczyć nieopodal, czyli zwiedzanie okolic Warszawy. Przez Chojnowski Park Krajobrazowy z Zalesia Górnego

Okolice Warszawy skrywają niemałe niespodzianki. Dla tych, którzy są ciekawi nie tylko historycznych, monumentalnych budowli, ale pragną też spędzić czas na łonie natury, zapraszamy do odwiedzenia jednego z najpiękniejszych miejsc, oddalonego od stolicy zaledwie o 28 kilometrów. Naszą podróż zaczynamy w najpopularniejszej miejscowości tego rejonu, Zalesiu Górnym.

Z Zalesia Górnego przez Lasy Chojnowskie

Wyprawa do Chojnowskiego Parku Krajobrazowego to ciekawa propozycja dla całej rodziny. Na początek zaczynamy od strefy filmowej, w której zobaczymy między innymi pojazdy znane z filmów o Mad Maxie, Jamesie Bondzie, czy pojawiające się w przygodach rodziny Flinstonów. Wydzielono też strefy tematyczne, między innymi o charakterze militarnym, nawiązujące do stylistyki Jurassic Park, czy obrazujące kosmiczne sfery.

Dalsze kroki spragnieni wyjątkowych widoków mogą skierować ku dolinie rzeczki Zielonej. Wraz z towarzyszącymi jej stawami jest ona cenioną atrakcją i wodnym centrum rekreacyjnym w sezonie wiosennym. Odwiedzający mogą skorzystać z przejażdżki łódką, odbyć przechadzkę leśną ścieżką dydaktyczną, a także odwiedzić wieżę widokową na uroczysku Zimne Doły.

Spotkania z historią

Jak to w Polskich lasach nikogo z pewnością nie zdziwi obecność obiektów upamiętniających wydarzenia II wojny światowej. Wędrując przez Las Chojnowski, napotkamy kapliczkę powstańców styczniowych oraz miejsce poświęcone pomordowanym w roku 1943. Znajduje się tu również Pomnik Szarych Szeregów, a także kilka innych punktów edukacyjnych.