Ekologicznie w stolicy, czyli kolejne wiaty przystankowe skorzystają z energii słonecznej

W stolicy pojawią się ekologiczne wiaty. Już niebawem energia słoneczna rozświetlać będzie po zmroku dziewięć kolejnych przystanków.

Kontynuacja proekologicznych założeń

Pierwsze wiaty korzystające z technologii fotowoltaicznej stanęły na ulicach Warszawy w 2019 roku. Wtedy to mogli korzystać z nich podróżujący z przystanków Rzeszotarska 01 i Trakt Lubelski-Las 01 terenami Pragi i Wawra. Kolejne lata to nowe punkty, w tym na Pradze Południe – Perkuna 01, Rozłucka 02, Szpital Grochowski 02, dwa przy skrzyżowaniu ulic Żupniczej z Podskarbińską. Takie rozwiązanie wprowadzono też na Białołęce dla przystanku Osiedle Derby 02 oraz na Targówku dla Niwa 02.

Gdzie pojawią się fotowoltaiczne panele?

Kolejne lokalizacje, w których korzystać będziemy z nowoczesnej i ekologicznej technologii pozyskiwania energii, znajdują się w kolejnych warszawskich dzielnicach. Trzy z nich ustalono na Woli dla stacji Deotymy 03, Park Moczydło 02 oraz Znana 01. Kolejne dwie to już Bemowo, czyli przystanek Czumy 05 i Plac Kasztelański 04. Pozostałe cztery punkty to Dąbrówka Szlachecka 02 na Białołęce, Popiela 02 w dzielnicy Bielany, Dickensa 06 na Ochocie i KS Polonez 03 w Targówku.

Jak Zarząd Transportu Miejskiego spożytkował energię słoneczną?

Zamontowane na wiatach przystankowych panele fotowoltaiczne, umożliwiają przechwycenie energii słonecznej. Następnie przekształcona przez odpowiednią instalację energia, zostaje ona oddana na zewnątrz. Zgodnie z założeniem do oświetlenia pustego przystanku wykorzystuje się 50 procent mocy. W momencie, w którym pasażer wejdzie pod zadaszenie, pobór mocy rośnie do procent 100. W konstrukcji wiaty wykorzystano odpowiednie materiały, chroniące dach wiaty przed przegrzaniem. Dzięki temu ekologiczne przystanki są w pełni bezpieczne i przyjazne dla pasażerów oraz otoczenia.

Wcześniej informowaliśmy o innym ciekawym rozwiązaniu, jakie miasto znalazło dla warszawskich przystanków.