Sylwestrowa noc tuż, tuż. Mimo towarzyszącej nam niemalże od dwóch lat pandemii i związanych z nią obostrzeń wielu z nas szykuje się na spędzenie tego magicznego czasu w inny niż na co dzień sposób. Choć w przypadku ostatniej nocy w roku huczna zabawa z hukiem się rzeczywiście kojarzy, prezydent stolicy zaapelował do mieszkańców Warszawy. Rafał Trzaskowski prosi, by pamiętać o tych, którzy wystrzałów mogą się zwyczajnie przestraszyć.
Apel w trosce o czworonożnych mieszkańców stolicy
Prezydent Rafał Trzaskowski na swoim twitterowym profilu skierował wpis bezpośrednio do tych, którzy sylwestra bez fajerwerków sobie wyobrazić nie mogą. Prezydent przypomniał, że powstający podczas wystrzału hałas jest wyjątkowo mocno odczuwalny dla zwierząt, które mogą się przestraszyć i być niespokojne. Przypominając o akcji WarszawaNieStrzela, Trzaskowski zwrócił uwagę, że często nieroztropne używanie tego rodzaju akcesoriów prowadzi do stworzenia zagrożenia zdrowia, a czasem nawet życia naszych czworonożnych przyjaciół.
Ratusz także przeciw strzelaniu
W sprawie tradycyjnych fajerwerków wypowiedział się także ratusz. Jak zakomunikowano, decyzja o rezygnacji z pokazów pirotechnicznych jest wynikiem głębokiej troski o bezpieczeństwo i spokój nie tylko domowych zwierzaków. Władze miasta myślą też o tych, które na co dzień przebywają w schroniskach i na terenie Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. Zgodnie z prezydentem Trzaskowskim uważają oni, że huk wystrzałów może być źródłem niepotrzebnego stresu dla zwierząt. Ten z kolei może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Niebezpiecznych nie tylko dla nich samych, ale i znajdujących się w ich otoczeniu innych zwierząt.
Co ciekawe, mimo rezygnacji miasta z takiej formy świętowania nadejścia Nowego Roku Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zapewniła, że od godziny 22.00 31 grudnia 2021 roku do godziny 04.00 01 stycznia 2022 roku nad stolicą nie będzie odbywał się ruch lotniczy, wymagający zgłaszania pokazów świetlnych czy pirotechnicznych przeprowadzanych do wysokości 150 metrów nad poziomem gruntu.
A jaki stosunek do tradycyjnych fajerwerków mają władze innych miast Polski? Nasi czytelnicy mogą zapoznać się z opiniami urzędników tutaj.