Zgodnie z zapowiedziami drogowców, ostateczną zgodę wojewoda mazowiecki wydał w poniedziałek rano. Uroczystości otwarcia rozpoczęto o godzinie 11.30 w obecności premiera Mateusza Mazowieckiego. Pierwsi kierowcy ruszyli nowym odcinkiem trasy S2 o godzinie 12.15.
Długo oczekiwana przejażdżka
Jako pierwszy otworzono pas jezdni prowadzący w stronę Wawra. To w tym kierunku kierowcy mogli podróżować pod Ursynowem po godzinie 12.00. Druga strona przejazdu otworzyła się po godzinie 13.30. Wówczas rozpoczął się ruch pojazdów w kierunku Włoch i Ursusa. Ta rozbieżność w udostępnianiu trasy związana była z wystąpieniem premiera. Na miejscu korzystano z dużej ilości różnego rodzaju sprzętu nagłośnieniowego i urządzeń transmitujących. Dopiero po ich usunięciu można było pozwolić na płynny i bezpieczny ruch samochodowy.
Najnowocześniejszy i najdłuższy w kraju
Nowo otwarty tunel pod Ursynowem to odcinek trasy krajowej S2, stanowiący odcinek Południowej Obwodnicy Warszawy. Sam obiekt liczy 2335 metrów długości, natomiast cały oddany do użytku odcinek łączący węzły Puławska oraz Warszawa Wilanów to odległość 4,6 kilometra. Aktualnie jest najdłuższy tego rodzaju obiekt na terenie kraju i obejmuje 3 pasy ruchu oraz pas awaryjny, mogący przekształcić się w przyszłości w czwarty pas drogowy.
Premier obecny, ale prezydenta stolicy nie zaproszono
Podczas uroczystości otwarcia ursynowskiego tunelu w kierunku przedstawicieli rządu skierowano pytanie o nieobecność w czasie wydarzenia prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego. Jak wynika z przekazanych w odpowiedzi przez rzecznika rządu, Piotra Muellera, informacji, nie było w tym nic zaskakującego. Tunel POW od początku jest traktowany jako inwestycja nadzorowana i realizowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. W związku z tym nie ma potrzeby, by na otwarciu obecny był prezydent miasta czy jakikolwiek przedstawiciel stołecznego ratusza.